PRAHA, BRATISLAVA. Zodpovedné rozpočty, vláda práva, boj proti korupcii. To sú tri formulky, na ktorých podľa lídra ODS Petra Nečasa stoja koaličné rokovania s TOP 09 a véčkarmi.
V predvečer jeho stretnutia s prezidentom Václavom Klausom podnikateľ Zdeněk Bakala pridal aj ďalšiu tému. Keď sa Nečas od prezidenta vo štvrtok ráno vracal, Česko už o nej živo diskutovalo – financovanie politických strán.
Muž z rebríčka Forbes
Český magnát Bakala v stredu večer oznámil, že trom stranám dal pred voľbami dokopy 28,5 milióna korún. Najviac, 15 miliónov, venoval ODS, 7,5 milióna dal TOP 09 a šesť Veciam verejným.
Zdeněk Bakala
Má 49 rokov, je z Opavy. Za komunizmu emigroval do Spojených štátov, kde vyštudoval mikroekonómiu, Vlastní napríklad bane OKD
a vydavateľa českých Hospodárskych novín a Respektu. Podľa magazínu Forbes je 828. najbohatším človekom na svete
s majetkom 1,2 miliardy dolárov.
„Verejným prihlásením sa k podpore uvedených strán chcem začať otvorenú diskusiu o férovom spôsobe financovania politických strán v Česku,“ vyhlásil Bakala. Vysvetlil aj, prečo si vybral práve tieto tri strany – sľubujú reformy a menej zadlžovania.
Hneď prvá reakcia však bola negatívna. „Považujem to za neférové,“ vyhlásil líder ČSSD Bohuslav Sobotka. „Informácie o sponzorovaní mali ľudia vedieť pred voľbami,“ dodal Sobotka. Podpredsedovi TOP 09 vyčítal, že pred voľbami zapieral, že by strana dostala peniaze od Bakalu. Miroslava Kalouska bránil hovorca strany – jej vedenie vraj dar schválilo len v utorok.
České strany obdaroval muž, ktorého americký magazín Forbes považuje za jedného z tisícky najbohatších na svete (828. miesto). Bakala, ktorý spoluvlastní napríklad bane OKD, má podľa Forbesu majetok v hodnote 22,6 miliardy korún.
Bakala môže byť lastovičkou
Bakalovo rozhodnutie priznať sa k daru až po voľbách kritizuje aj šéf českej pobočky Transparency International David Ondráčka. „V zásade však vnímam to, že to oznámil, pozitívne,“ hovorí Ondráčka pre SME.
„Teraz by to malo viesť k tomu, že keby sa jeho firmy uchádzali o štátne zákazky, môže sa skúmať, či nie je zvýhodnený. U iných by to bolo ťažšie,“ vysvetľuje Ondráčka.
Ďalších vplyvných podnikateľov to môže viesť k tomu, aby urobili to isté, tvrdí odborník na korupciu. Problémov s financovaním českých politických strán je podľa Ondráčku viacero. V skutočnosti míňajú na kampane oveľa viac, ako oficiálne uvádzajú. Ich výročné správy pritom nikto nekontroluje.
„Peniaze v politike sú a budú,“ hovorí Ondráčka. „Ide o to, či to bude fungovať otvorene.“