JAKARTA, KUALA LUMPUR.
V centre Jakarty demonštrovalo približne 200 ľudí, stovky ďalších očakávajú pred americkou ambasádou.
K podobným protestom došlo aj na ostrove Jáva, kde asi 1000 študentov mávalo palestínskymi zástavami a vlajkami OSN a žiadali, aby medzinárodná organizácia podnikla tvrdé kroky proti Izraelu. Demonštrácie sa uskutočnili aj na ostrove Madura.
Pondelkový izraelský útok na tureckú loď, na ktorej bolo aj 12 Indonézanov, vláda tvrdo odsúdila. Zároveň vyhlásila, že "jednostranná blokáda pásma Gazy porušuje medzinárodné právo a spôsobuje nesmierne utrpenie nevinným Palestínčanom".
V Kuala Lumpure sa dnes palestínsky muž dorezal pred americkou ambasádou nožom na koberce, aby vyjadril svoj odpor voči izraelskému útoku.
Ďalších 500 ľudí protestovalo pred veľvyslanectvom s transparentmi ako "Zachráňte Gazu" a "Nech žije Palestína". Demonštranti odovzdali americkému zastupiteľstvu vyhlásenie, v ktorom tvrdia, že útok bol "teroristickým aktom zo strany Izraela, barbarským skutkom, ktorý vykonali necivilizovaní a krutí ľudia".
Na záver sa 30-ročný Palestínčan niekoľkokrát porezal a priložil si nôž ku krku s tým, že sa zabije. Zadržala ho však polícia a odviedla do nemocnice.
Malajzijská vláda odsúdila útok a žiada Izrael, aby okamžite prepustil všetkých zadržaných. Zároveň vyzvala OSN, aby tlačila na Izrael, aby zrušil blokádu pásma Gazy.
Zdroj: AP