NEW YORK. Izraelské námorníctvo je pripravené zastaviť ďalšiu humanitárnu loď, ktorá smeruje do Gazy, uviedol dnes jeden z jeho veliteľov.
Poprel tak možnosť, že sa izraelskí vojaci obávajú ďalšej konfrontácie po pondelkovom krvavom obsadení tureckej lode, ktorá smerovala k pobrežiu pásma Gazy. Pri zásahu izraelských kománd zahynulo deväť propalestínskych aktivistov.
Izraelský rozhlas informoval, že loď MV Rachel Corrie dorazí do vôd Gazy v stredu. Hnutie Slobodná Gaza, ktoré je proti izraelskej blokáde pásma Gazy, kúpilo obchodnú loď Rachel Corrie ako súčasť humanitárnej flotily.
Nemenovaný poručík izraelského námorníctva pre armádny rozhlas povedal, že očakáva ľahké obsadenie lode. "Ako jednotka to skúmame a prevedieme profesionálne vyšetrovanie, aby sme došli k záverom," povedal v súvislosti s pondelkovým zásahom jeho jednotky proti tureckej lodi. "A budeme pripravení aj na Rachel Corrie," dodal.
Včerajší zásah z leteckého pohľadu
Vypravia ďalšie dve lode
Organizátori humanitárnej flotily pre pásmo Gazy, ktorá sa v pondelok stala terčom smrtiaceho zásahu izraelského námorníctva, uviedli, že v priebehu nasledujúcich dní pošlú do oblasti ďalšie dve lode.
Greta Berlinová z Hnutia slobodná Gaza povedala, že nákladná loď je už na ceste, aby čelila izraelskej blokáde pásma Gazy, a očakáva sa, že sa k nej pridá aj druhá loď s približne troma desiatkami pasažierov.
Útok na konvoj nebol úspešný, priznal Izrael
Útok na humanitárny konvoj lodí smerujúcich do Gazy, pri ktorom zomrelo deväť osôb, nebol úspešný. Pre britskú rozhlasovú stanicu BBC to v utorok priznal veľvyslanec Izraela v Londýne Ron Prosor. Podľa Prosona tento incident jasne ukázal, že problém treba riešiť iným spôsobom.
Prosor však trval na tom, že na palube lode sa nachádzali "militantné elementy", ktoré sa izraelským jednotkám vyhrážali nožmi a kovovými tyčami. Neskôr pre televíznu stanicu Sky News dodal, že samozrejme to, čo sa stalo, je tragédia.
"Je to zrejmé, a nebudem chodiť okolo horúcej kaše, nebolo to úspešné," odpovedal Prosor na otázku redaktora BBC, či útok pomohol Izraelu. "Naozaj sa snažili urobiť všetko preto, aby vyprovokovali konfrontáciu. Tieto militantné elementy to označovali za humanitárnu záležitosť, no zďaleka to tomu nezodpovedalo," dodal pre Prosor BBC.
Veľvyslanec tiež zdôraznil, že lode zastavili preto, lebo do Pásma Gazy sa často pašujú zbrane. V Izraeli sa teraz, podľa neho, o tomto incidente intenzívne rokuje .
Zadržiavajú 600 aktivistov z humanitárnych lodí Izrael zadržiava približne 600 aktivistov z flotily, ktorá mierila do Gazy s humanitárnym nákladom, vo väznici na juhu krajiny. Informoval o tom dnes hovorca Izraelskej väzenskej služby.
Zadržaní sú umiestnení v celách pre dvoch a štyroch ľudí v "dobrých podmienkach" novej väznice Ela, ktorú otvorili na juhu Izraela v meste Beerševa iba pred desiatimi dňami. Väčšina aktivistov nemá žiadne osobné veci, preto dostali jedlo, oblečenie, toaletné potreby a prikrývky na spanie. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Yigal Palmor oznámil, že asi 50 aktivistov už prepustili.
Členovia Bezpečnostnej rady OSN odsúdili izraelský zásah
Bezpečnostná rada OSN dnes odsúdila "akty" vedúce k smrti civilistov počas pondelkovej izraelskej operácie proti humanitárnej flotile, ktorá smerovala do Gazy.
Rada zároveň vyzvala na nestranné vyšetrenie zásahu proti tureckej lodi, ktorý si vyžiadal životy deviatich propalestínskych aktivistov.
V oficiálnom vyhlásení, ktoré pätnásť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN prijalo po desaťhodinovom rokovaní za zatvorenými dverami, rada požiadala Izrael, aby okamžite prepustil lode a civilistov, ktorých zadržiava.
Konečné oficiálne vyhlásenie rady je miernejšie, než aké spočiatku požadovali Palestínčania, Arabi a Turecko. Tí vyzvali na "najostrejšie" odsúdenie útoku izraelských síl a na "nezávislé medzinárodné vyšetrovanie" prípadu.
Palestínčania a arabské krajiny na zasadnutí žiadali odsúdenie zásahu radou a nezávislé vyšetrovanie prípadu. Podporilo ich viacero členov BR OSN vrátane Turecka tiež v požiadavke, aby Izrael zrušil blokádu Gazy, okamžite prepustil lode a aktivistov a umožnil im doručiť tovar do palestínskeho pobrežného pásma.
Turci označili zásah za pirátstvo Námestník generálneho tajomníka OSN Oscar Fernandez-Taranco rade povedal, že krviprelievaniu z pondelkového rána bolo možné zabrániť, ak by Izrael poslúchol "opakované výzvy na ukončenie kontraproduktívnej a neprijateľnej blokády Gazy".
Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu označil zásah izraelských síl za "banditstvo a pirátstvo" v medzinárodných vodách a "vraždu vykonanú štátom". Apeloval na BR OSN, aby schválila predsednícke vyhlásenie predložené Tureckom. Podľa izraelského zdroja tvorili väčšinu obetí zásahu Turci.
Palestínsky pozorovateľ pri OSN Rijád Mansúr označil útok na neozbrojených civilistov na palube zahraničných lodí v medzinárodných vodách za "vojnový zločin" s tým, že "takéto flotily budú jedna po druhej prichádzať, pokým nebude ukončená nemorálna blokáda a utrpenie našich ľudí".
Turecké ministerstvo zahraničných vecí dnes oznámilo, že doposiaľ sa potvrdili štyri turecké obete zásahu izraelského komanda proti lodi s humanitárnou pomocou pre pásmo Gazy. Ďalší piati ľudia, ktorí prišli pri incidente o život, by však podľa Ankary mali byť tiež Turci.
Podľa tureckého ministerstva sa izraelské úrady stále snažia potvrdiť národnosť piatich doteraz neidentifikovaných obetí pondelňajšieho stretu izraelských jednotiek so zahraničnými propalestínskymi aktivistami v Stredozemnom mori.
Flotila nebola na humanitárnej misii, tvrdí Izrael
Zástupca izraelského veľvyslanca Daniel Carmon postup svojej krajiny obhajoval: "Táto flotila určite nebola na humanitárnej misii," vyhlásil s tým, že aktivisti chceli provokovať Izrael. Preto aj odmietli ponuku doručiť humanitárnu pomoc do Gazy po zemi. "Okrem toho nie je v Gaze humanitárna kríza," dodal. Zásah bol podľa neho "preventívnym opatrením" s cieľom zabrániť nelegálnemu pokusu o prelomenie blokády. Výsledok označil za "tragický a poľutovaniahodný".
USA vyjadrili "hlboké znepokojenie" nad incidentom, spochybnili však tiež postup aktivistov. Sú lepšie spôsoby ako dodať humanitárnu pomoc do pásma Gazy, uviedol zástupca amerického veľvyslanca Alejandro Wolff. Britský veľvyslanec Mark Lyall Grant žiadal Izrael o vysvetlenie obetí na životoch. Dráma v Stredozemnom mori nie je podľa neho izolovaným prípadom, skôr zatiaľ najjasnejšie ukazuje, že Izrael musí upustiť od blokády.
Libanonský veľvyslanec Nawaf Salám, predseda BR OSN v máji, zvolal mimoriadne zasadnutie z iniciatívy Turecka, aj keď ústredie svetovej organizácie bolo vzhľadom na sviatok v USA v pondelok oficiálne zatvorené.
Abbás nevidí potrebu ukončiť mierové rozhovory Palestínsky prezident Mahmúd Abbás nevidí potrebu skončiť nepriame blízkovýchodné mierové rozhovory v dôsledku zásahu izraelského komanda proti lodiam vezúcim humanitárnu pomoc pre blokované pásmo Gazy. Informoval o tom dnes Abbásov poradca.
Zabitie deviatich propalestínskych aktivistov pri pondelkovom izraelskom zásahu vyvolalo obavy z toho, že môže narušiť Spojenými štátmi vedené úsilie o sprostredkovanie izraelsko-palestínskej mierovej dohody.
Abbás sa v pondelok neskoro večer stretol s vedúcimi predstaviteľmi Organizácie pre oslobodenie Palestíny, aby posúdili situáciu. Palestínsky prezident podľa svojho poradcu Muhammada Ištaju na schôdzke povedal, že nie je potrebné ukončiť rokovania, pretože Palestínčania hovoria s USA, nie Izraelom.