Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Napriek tomu, že v Česku vyzerá všetko v prospech vzniku novej pravicovej vlády, Bohuslav Sobotka sa nevzdáva. Dočasný líder ČSSD ako formálny víťaz volieb trvá na tom, aby prezident poveril zostavením vlády najskôr jeho. Chce si vraj priamo overiť, že TOP 09 a Veci verejné socialistov odmietajú.
Pondelňajší vývoj však tomu plne nasvedčuje. Lídri ODS, TOP 09 a Vecí verejných už v pondelok začali spisovať spoločný vládny program a rozdeľovať si ministerstvá.
„Máme spoločný záujem na koalícii rozpočtovej zodpovednosti," povedal za všetkých líder ODS Petr Nečas.
Spoľahlivá väčšina? Jeho strana síce víkendové voľby nevyhrala, k TOP 09 a Veciam verejným má však bližšie ako víťazní socialisti. Pre nízky koaličný potenciál aj prepad oproti minulým voľbám už v sobotu odstúpil šéf ČSSD Jiří Paroubek.
Nečasova stredopravá koalícia by mala pohodlnú väčšinu 118 poslancov. V jeho prospech hrajú aj príbuzné programy všetkých troch strán. Takáto vládna trojka by však mala aj svoje riziká. Najväčším z nich je najmenší člen možnej koalície - Veci verejné.
Vládnu väčšinu až so 118 hlasmi z celkových dvesto doteraz česká politika nepoznala.
BOJ O POSTY Kto chce aké?
Všetky tri strany sa zhodujú, že premiérom by mal byť líder ODS Petr Nečas.
Najhorúcejším kandidátom
na ministra zahraničia je šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Nečas však počíta aj s exministrom zahraničia Alexandrom Vondrom (ODS). Ten by mohol byť aj ministrom obrany.
Veci verejné chcú údajne ministerstvo vnútra, no ODS aj TOP 09 sú proti. Dostať by preto mohli napríklad ministerstvo zdravotníctva, na ktoré majú svojho odborníka.
ODS a TOP 09 sa sporia o rezort financií. Nečas povedal, že posty premiéra a ministra financií by nemali byť oddelené. TOP 09 tam presadzuje svojho podpredsedu Kalouska, ktorý raz už financmajstrom bol.
Od roku 1992 malo Česko vlády, ktoré sa opierali o tesnú väčšinu, výnimočné neboli ani menšinové vlády. Napríklad posledný Topolánkov kabinet sa opieral o väčšinu dvoch hlasov, ktoré dodali prebehlíci z opozície. Keď sa prebehlíci objavili aj vo vládnom tábore, z Topolánkovej vlády sa stala menšinová.
Neznáma pre všetkých
Volebný líder najsilnejšej pravicovej strany Nečas má však po voľbách oproti svojmu predchodcovi značnú výhodu.
Ľavicová opozícia ho nezosadí, ani keby vládu opustili Veci verejné. Dosť hlasov by mala, len keby s ňou véčkari aj hlasovali.
Obava o Veci verejné je na mieste. Keď SME žiadalo politológa Tomáša Lebedu z Karlovej univerzity, aby ju prirovnal k nejakej slovenskej strane, odpovedal: „Tak, ako je neznáma na Slovensku, je neznáma aj pre mňa." Lebeda tvrdí, že o strane bývalého novinára Radka Johna nikto nevie, či chce ísť naozaj do vlády. To, že je „nečitateľná", v pondelok priznal aj pravdepodobný budúci premiér Petr Nečas.
Slabým miestom novej vlády môže byť podľa Lebedu aj ďalšia nová strana TOP 09.
Znížia platy politikov Programy strán sa však stále v mnohom prekrývajú. „Veľmi stojíme o koalíciu proti zadlžovaniu a korupcii a veľmi sa nám páči znížiť počet funkcionárov v snemovni aj platy politikov," vyhlásil po schôdzke lídrov strán šéf véčkarov John. „Ide nám o šetrný štát, ktorý nerozhadzuje," doplnil ho šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Nevidím zatiaľ možnosť inej koalície, ktorá by mohla presiahnuť nevyhnutnú stovku hlasov v snemovni.
Václav Klaus,
český prezident po stretnutí s lídrami
strán o možnom pravicovom kabinete
V pondelok sa strany nedohodli len na znížení platov poslancov, senátorov a ďalších ústavných činiteľov. Chcú tiež zaviesť školné a dôchodkovú reformu. Ich volebné programy sa zhodujú aj v ďalších krokoch - opätovné zavedenie zdravotníckych poplatkov, prepúšťanie štátnych úradníkov, zníženie podpory v nezamestnanosti či zoškrtanie daňových výnimiek.
Šetrenie bolo hlavnou témou všetkých troch strán v predvolebnej kampani. Stále tiež trvajú na tom, že Česko sa „gréckej ceste" vyhne aj bez zvyšovania daní z príjmu.
Čítajte tiež: Reformná volebná nádej v Česku môže pomôcť aj Slovensku. Najmä ak česká koruna porastie.
Nezhody ohľadom korupcie Hneď po nej sa hovorilo o korupcii. Česko je v jej vnímaní v rebríčku Transparency International až na 52. mieste.
ČO BUDE VO VLÁDNOM PROGRAME
Hlavné ciele stredopravej vlády: šetrenie a boj o obnovu hospodárskeho rastu.
Znížiť chcú najmä schodok verejného rozpočtu a tvrdia, že to dokážu bez zvyšovania daní z príjmu. Chcú však odstrániť daňové výnimky.
ODS, TOP 09 a Veci verejné sa už dohodli na znižovaní platov poslancov, senátorov a ďalších ústavných činiteľov. Chcú tak ukázať vôľu šetriť.
Všetky tri strany hovoria aj o zavedení poplatkov na vysokých školách a obnovení poplatkov v zdravotníctve.
Ich programy sa prekrývajú aj v iných oblastiach: prepustenie aspoň desatiny štátnych úradníkov a zníženie podpory v nezamestnanosti.
Prioritou bude aj boj s korupciou. Strany sa však nezhodujú, ako ho viesť.
Sporné je aj prijatie eura. ODS je v súčasnej situácii proti a chce počkať, kým sa mena stabilizuje. TOP 09 a Veci verejné sú za plnenie maastrichtských kritérií a postupný prechod na spoločnú európsku menu.
Česká zahraničná politika sa zrejme pod Schwarzenbergovým vedením nezmení. ODS chce rozšíriť český kontingent v Afganistane.
Strany však nesúhlasia v tom, ako s ňou bojovať. Kým Veci verejné, ktoré si na boji proti korupcii urobili kampaň, chcú zaviesť agenta-provokatéra, ODS a TOP 09 to odmietajú. Už dávnejšie povedali, že je neúnosné, aby štát nahováral na trestný čin.
Korupčných lákadiel bude mať aj nová vláda dosť. Podľa Hospodářskych novín ju čakajú tendre za sedemsto miliárd korún. Pološtátny energetický gigant ČEZ bude napríklad vyberať dodávateľa na rozšírenie jadrovej elektrárne Temelín. Práve štátne zákazky sú podľa expertov najväčšou príležitosťou obohatiť sa na úkor štátu. S tým súvisí aj spor o ministerstvo vnútra, ktoré má boj s korupciou na starosť.
Záujem oň prejavili Veci verejné, teda Radek John. Pre ODS a TOP 09 predstavuje však problém, pretože sponzorom, poslancom a vyjednávačom novej strany je majiteľ bezpečnostnej agentúry Vít Bárta.
Vládu otestujú nové voľby O rezortoch strany nechcú hovoriť. Okrem toho, že premiérom bude Nečas, je však takmer isté aj obsadenie ministerstva zahraničia. Najhorúcejším kandidátom je líder TOP 09 Karel Schwarzenberg, ktorý českú diplomaciu viedol aj počas vlaňajšieho európskeho predsedníctva.
Program aj mená ministrov si musia strany dobre rozmyslieť. Už cez leto ich totiž čaká nová kampaň. Na jeseň budú Česi voliť starostov, miestnych poslancov a tretinu senátorov.
Len marketing niekedy nestačí
Českí socialisti sa spoľahli len na reklamu. A nevyplatilo sa im to, hovorí český politológ TOMÁŠ LEBEDA.
Kto je jednoznačným víťazom českých volieb?
„Nikto. Víťazom je ČSSD, ale je to obrovský neúspech. ODS bude mať zrejme premiéra, ale 20 percent je obrovský neúspech. A aj keď TOP 09 skončila tretia, je to obrovský úspech."
Prečo ľudia zmenili českú politickú mapu?
„Na dôvody si musíme ešte počkať. Zemetrasenie to je. Obmení sa takmer 60 percent poslancov, dve strany prichádzajú, dve odchádzajú. Takú zmenu straníckeho systému sme tu nikdy nemali. Vidno to aj na preferenčných hlasoch."
Volili nové strany mladší, kým starší, ktorí bežne volia ČSSD a KSČM, zostali doma?
„Z exit pollu, neúspechu ľavice a úspechu pravice sa to dá usudzovať. Ale zatiaľ som v ňom nevidel rozloženie volebnej účasti podľa veku."
Zmení sa aj česká politika?
„Nedovolím si to predpovedať, ale privítal by som to. Mali by sa odstrániť korupčné praktiky, ktoré sa čím ďalej tým viac usadzovali v politike. Ďalšia vec je obrovský dôraz na politický marketing a obrovské sumy, ktoré ČSSD investovala do volieb. Ukázalo sa, že nestačí mať dobrý marketing, musíte mať aj obsah politiky a dôveryhodného lídra."
Ale nové strany mali paradoxne tiež dobrý marketing.
„Nehovorím, že bol zlý. Ale investovali nevysloviteľne me〜nej peňazí ako ČSSD. Napríklad Veci verejné mali polovičný výsledok ČSSD, ale polovicu jej sumy neinvestovali."
Budú Veci verejné najslabším článkom novej vlády?
„Dá sa to predpokladať. Ale podobne sa špekulovalo o zelených po minulých voľbách a dlho dokázali byť solídnym koaličným partnerom. Ale ani u TOP 09 nemáme istotu, že tam nedôjde k pnutiu.
Pavol Szalai
Nečas uspel, hoci nevyhral
Volebný líder ODS nie je miláčikom davu, ale voliči posilnili jeho pozíciu v strane.
PRAHA, BRATISLAVA. Strana pod jeho vedením dosiahla historicky najnižší zisk vo voľbách. A on sám dostal menej preferenčných hlasov ako Jiří Paroubek, Radek John či podpredseda ODS Petr Bendl. Aj tak môže byť Petr Nečas podľa politológov spokojný. Voliči za neho urobili množstvo špinavej práce, ktorá by ho po voľbách čakala. Preriedili zástup jeho vnútrostraníckych oponentov a podporili jeho volanie po očiste strany.
Nečas ako volebný líder strany uspel, hoci sa ním stal len dva mesiace pred voľbami. „V porovnaní s ČSSD je to dobrý výsledok. Môžeme len špekulovať, ako by ODS dopadla s Topolánkom," povedal pre Lidové noviny politológ Petr Just.
ODS sa začala meniť skôr, ako s tým začal Nečas. Voliči prekrúžkovali kontroverzného podpredsedu strany Ivana Langera a za podpredsedu strany nebude po zlom volebnom výsledku v Ústeckom kraji kandidovať ani Petr Gandalovič. Obaja chýbali na predvolebnom stretnutí Nečasa s členmi strany, kde sa hovorilo o reforme ODS, ktorá je prepojená viac s podnikateľmi ako s voličmi.
Pomery sa zmenili aj v pražskej ODS, ktorá vo voľbách prepadla o dvadsať percent. Pavel Bém odstúpil sám. Nečas sa tvári, že odkaz od voličov pochopil. „Ak sa nezačneme meniť, tak to boli posledné úspešné voľby ODS," povedal pre Hospodářske noviny.
Miriam Zsilleová
Sobotka: Socialisti ozelenejú
Vedenie socialistov sa omladí, ich program ozelenie. Na post šéfa sa tlačia dvaja kandidáti.
PRAHA, BRATISLAVA. Pol milióna. Toľko voličov odišlo ČSSD za štyri roky. Socialisti to berú vážne. Z postu šéfa strany už odstúpil Jiří Paroubek, funkciu zložil aj šéf volebnej kampane Jaroslav Tvrdík.
Dočasný líder a prvý podpredseda Bohuslav Sobotkatvrdí, že najprv treba spraviť analýzu prehry. Už teraz však hovorí o novej ČSSD. „Politická scéna sa mení, my sa budeme meniť tiež. Sčasti programovo, sčasti personálne," citoval Sobotku server iDnes.
Sobotka chce vo vedení strany viac žien. „A programovo... Napríklad tým, že zelení neprešli do snemovne, sa pre nás stáva atraktívnou téma ochrany životného prostredia," povedal pre iDnes. ČSSD sa podľa neho musí tiež zamerať na najmladších voličov, pre ktorých je jej program „ťažko zrozumiteľný".
Sobotka už cez víkend ohlásil svoju kandidatúru na post šéfa ČSSD. Exminister financií patrí medzi najpopulárnejších socialistov. Vo voľbách bol kandidátom s tretím najvyšším počtom preferenč〜ných hlasov. Získal ich 24-tisíc.
Kandidátom ČSSD s najvyšším počtom krúžkov je však juhomoravský hajtman Michal Hašek. A ten chce byť šéfom strany tiež.
České médiá špekulovali, že v opozícii by sa mohla ČSSD zbližovať s komunistami. Politológ Tomáš Lebeda nesúhlasí - aj komunistom totiž dramaticky ubúdajú hlasy v každých voľbách. „Bolo by to veľmi nešťastné," povedal SME Lebeda.
Pavol Szalai
Po politickom zemetrasení
ČSSD je zadlžená. Predá Lidový dom?
PRAHA. Okrem hľadania nového lídra po odstúpení Jiřího Paroubka čaká po neúspešných voľbách ČSSD riešenie ďalšieho problému. Splácanie dlhov. Podľa odhadov minula najväčšia česká ľavicová strana až 350 miliónov korún a po zlom volebnom výsledku ich nebude vedieť splatiť, keďže zo štátnej kasy dostane podľa odhadov Aktuálne.cz len 176 miliónov. V krízovej situácii by podľa českého servera mohli predať svoju lukratívnu nehnuteľnosť Lidový dom v centre Prahy.
Nová hviezda pražskej ODS
PRAHA. Starostka Prahy 2 Jana Černochová prekrúžkovala vo svojom volebnom obvode primátora Pavla Béma a skončila len veľmi tesne za podpredsedom ODS Davidom Vodrážkom. Kým Bém už z vedenia pražskej ODS odstúpil, podľa MF Dnes sa z Černochovej, ktorá zatiaľ nemala žiadny škandál, stáva nová hviezda tejto pravicovej strany. Podľa českého denníka by sa čoskoro mohla stať jednou z najvplyvnejších osôb v ODS.
Ľudovci vyhrali. Vo Vatikáne
PRAHA. KDU-ČSL sa prvý raz do parlamentu neprebojovala. Napriek tomu si na účet môže pripísať jasné víťazstvo. Vo Vatikáne. V sídle katolíckeho štátu dali tejto strane voliči sto percent hlasov. Inak v zahraničí celkovo suverénne bodovala TOP 09, za ňou skončila ODS.
Premiér Fischer čaká na demisiu
PRAHA. Šéf českej úradníckej vlády Jan Fischer chce vládnutie obmedziť iba na tie najnutnejšie kroky, kým sa české strany nedohodnú na spoločnom kabinete. „Moje sebecké prianie je, aby vznikla rýchlo," povedal Fischer, ktorý nahradí Slovenku Brigitu Schmögnerovú v kresle viceprezidenta Európskej banky pre obnovu a rozvoj v Londýne.
Rýchli ako Briti nebudú
PRAHA. A kedy sa sa ODS, TOP 09 a Veci verejné na vláde dohodnú? Tak rýchlo ako v Británii (za päť dní po voľbách) to nebude, vyhlásil líder ODS Nečas.
Mirek Tóda, čtk