Vyhlásil, že nemeckí vojaci v zahraničí bojujú aj za ekonomické záujmy krajiny. Pár dní nato populárny a uznávaný prezident Horst Köhler nečakane odstúpil.
BERLÍN, BRATISLAVA. Pred vyše týždňom sa stal prvým nemeckým prezidentom po 40 rokoch, ktorý navštívil Afganistan. V pondelok sa stal druhou hlavou štátu v povojnovej histórii, ktorá odstúpila. Práve pre cestu do Afganistanu.
Chcel ich podporiť
Nemeckým vojakom v Afganistane chcel Horst Köhler pomôcť v čase, keď ich nasadenie v krajine odmieta až 65 percent Nemcov a len v apríli prišli o siedmich mužov. „Ich nasadenie je ťažké a nebezpečné, ale správne a legitímne,“ povedal vtedy prezident Köhler.
Dve hodiny nato poskytol pre Deutschlandradio Kultur rozhovor, ktorý ho pripravil o post hlavy štátu. Povedal, že „v krajnom prípade je aj vojenské nasadenie potrebné na zachovanie našich záujmov, napríklad voľných obchodných ciest...“ Opozícia si to preložila tak, že Nemci už nevedú vojnu v Afganistane pre bezpečnosť, ako to vláda opakuje, ale pre ekonomické záujmy.
Prezident sa neskôr snažil svoje vyhlásenie korigovať, opakoval, že nemal na mysli misiu v Afganistane, ale napríklad boj proti pirátom. Médiá priniesli i citáty z tzv. Bielej knihy o bezpečnostnej politike Nemecka z roku 2006, v ktorej sa ekonomické záujmy spomínajú. Nepomohlo to.
V pondelok 67-ročný politik odstúpil. So slzami v očiach a zlomeným hlasom vyhlásil, že kritika nebola opodstatnená a chýbal jej rešpekt, ktorý si úrad prezidenta zaslúžil.
Šok v krajine
Nemecko nebolo na podobnú demisiu pripravené. Bývalý šéf Medzinárodného menového fondu, ktorý bol prezidentom od júla 2004, bol uznávaným proreformným hlasom a niekoľkokrát už vyprovokoval politikov vetou Nemecko sa musí prebudiť. Köhler vrátil Nemcom dôveru v post nadstraníckeho prezidenta, ktorý nemá problém skritizovať vládu i opozíciu. Bol síce členom kresťanských demokratov (CDU), ale ako uznávaný ekonóm trávil viac času v zahraničí než doma a nemal prepojenie na domácu politiku. Keď ho pred rokom druhýkrát zvolili za spolkového prezidenta, mal podporu politikov i Nemcov. Až 86 percent ľudí ho označilo za dobrého prezidenta.
Do 30 dní musí teraz vláda nájsť náhradu. A to v čase, keď je oslabená doma i v zahraničí a nevychádza jej takmer nič z toho, s čím minulý rok vyhrala voľby.