PEKING. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý uskutočnil čínsky demograf a bývalý člen expertného výboru Čínskej národnej komisie pre populáciu a plánovanie rodiny Liang Čung-tchang.
"Ja som najväčším previnilcom proti politike jedného dieťaťa v Číne," citoval britský denník Telegraph energického 47-ročného podnikateľa Fu Janga. "Za 10 rokov sa mi narodilo sedem dcér."
Pán Fu s manželkou rovnako ako milióny ďalších čínskych rodičov riskujú prísne postihy a dokonca aj väzenie za nerešpektovanie vládnej politiky. V súčasnosti žijú spokojne v malej dedine, kde je starostom ich príbuzný, neďaleko veľkého juhočínskeho mesta. V minulosti však utekali cez tri provincie a skrývali deti u priateľov.
"Prežili sme ťažké časy. Prenasledovali nás a museli sme žiť ako žobráci. Ale nikdy som neľutoval. Viem, že mnohí ľudia nechcú dcéry, ale my rešpektujeme život. Tu v Číne si myslíme, že keď máte dieťa, je to ako zanechať po sebe kus svojho tela, a nikdy sme nezvažovali iné možnosti," dodal.
Štát si pôrodnosť stráži
Čínska vláda v snahe zastaviť rast najväčšej populácie sveta presadzuje od roku 1978 politiku jedného dieťaťa. Úrady sledujú tehotné ženy, nútia ich k prerušeniu či sterilizácii a monitorujú, či berú antikoncepciu. Táto politika však neplatí pre všetkých. Na vidieku môžu mať rodičia druhé dieťa, ak sa im ako prvé narodí dievča. Rovnako rodičovský pár dvoch jedináčikov môže mať dve deti. A čoraz viac bohatých Číňanov využíva možnosť zaplatiť pokutu a mať druhé dieťa.
Tresty pre previnilcov sú prísne. Ak pracujú v štátnych spoločnostiach, dostanú výpoveď, alebo vysokú pokutu, štát im zbúra dom, alebo ich uvrhne do väzenia.
Milióny rodín to však riskujú a porušujú zákon. Demograf Liang skúmal údaje zo sčítania obyvateľstva a zistil nezrovnalosti, ktoré dokazujú jeho tvrdenie o utajovaných deťoch. V roku 1990 štát zaregistroval narodenie 23 miliónov detí. Ale pri sčítavaní obyvateľstva v roku 2000 zaznamenal 26 miliónov desaťročných detí, čo je trojmiliónový rozdiel. "Normálne by ste očakávali, že bude menej 10-ročných detí, vzhľadom na dojčenskú úmrtnosť," dodal.
Krajinu môže čakať sociálna kríza
Jeho závery naznačujú, že politika jedného dieťaťa nebude mať také vážne dopady, ako sa všeobecne predpokladalo. Podľa čínskych údajov, keďže väčšina rodín chce mať chlapca, by v roku 2020 mal byť v krajine nadbytok 30 miliónov mužov. Sociológovia varovali, že milióny frustrovaných mužov, ktorí si nebudú môcť nájsť ženu, by mohli vyvolať v spoločnosti napätie. Predpovedajú prudký nárast prostitúcie a násilností.
Podľa Liangovho prieskumu však nerovnováha "nie je taká vážna, ako štatistiky naznačujú". Jeho autor tvrdí, že rodiny sa dievčat nezbavili, iba ich pred úradmi ukryli.
Život v sivej sfére očividne príliš nepoškodil vyhliadky siedmich dcér pána Fua. Tri z jeho piatich starších dcér sú členkami komunistickej strany, zvyšné dve navštevujú školu. Jedna dcéra si v Pekingu robí na právnickej fakulte postgraduál a druhá po ňom zrejme prevezme rodinnú firmu. Má už dokonca aj jedno vnúča a dcéru povzbudzuje, aby mala aj ďalšie dieťa.