VARŠAVA. Zdravie Jadwigy Kaczynskej, 83-ročnej matky bývalého poľského prezidenta Lecha Kaczynského, sa zhoršilo po tom, čo jej oznámili, že jej syn v apríli zahynul pri leteckej havárii v Rusku. Informovala o tom v nedeľu ruská agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na jej ošetrujúceho lekára.
"Jej stav sa výrazne zhoršil, keď jej Jaroslaw Kaczynski konečne povedal pravdu o smrti jej druhého syna. Jej fyzický stav je stabilný, ale jej duševný stav sa zhoršil," povedal novinárom lekár Peter Dombrowecki.
Ihneď po nehode z 10. apríla kardiológovia vo varšavskej nemocnici, kde sa Jadwiga Kaczynská liečila, odporučili prezidentovmu dvojčaťu, aby ju o tragédii informoval až neskôr.
Jaroslaw Kaczynski, predseda strany Právo a spravodlivosť (PiS), tak po konzultáciách s rodinou a lekármi urobil až 25. mája, keď sa stav jeho matky zlepšil natoľko, že lekári uvažovali o jej prepustení z nemocnice.
"Jadwiga prijala správu o smrti svojho syna s veľkými ťažkosťami. V tejto chvíli nemôžem odpovedať na otázku, kedy bude môcť opustiť nemocnicu," povedal Dombrowecki.
Poľské vládne lietadlo Tu-154 sa zrútilo 10. apríla v hustej hmle pri pokuse o pristátie na letisku pri Smolensku. O život prišlo všetkých 96 ľudí na palube vrátane prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky. Prezidentská delegácia smerovala na spomienkovú slávnosť pri príležitosti 70. výročia masakry 22.000 poľských dôstojníkov sovietskou tajnou službou NKVD v Katynskom lese.
Jaroslaw Kaczynski je hlavný vyzývateľ predsedu parlamentu Bronislawa Komorowského v prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 20. júna.