SME

České volebné tsunami zmietlo veľkých

Najsilnejšie strany pohoreli. Víťazná ČSSD nemá s kým zostavovať vládu, pravicoví politici už o nej vyjednávajú.

Jiří Paroubek s manželkou Petrou.Jiří Paroubek s manželkou Petrou. (Zdroj: TASR/AP)

České voľby zmenili politickú mapu krajiny. Časť straníckych šéfov odstúpila, do parlamentu vojdú nové strany. ODS stratila Prahu.

Splnené sny malých strán. Aj taký je výsledok parlamentných volieb, ktoré sa v Česku konali v piatok a sobotu. Šéfovi TOP 09 Karlovi Schwarzenbergovi sa splnilo prianie skončiť pred komunistami, lídrovi Vecí verejných Radkovi Johnovi želanie, aby odišiel hlavný „politický dinosaurus“ Jiří Paroubek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komunisti skončili prvý raz na štvrtom mieste a Paroubek ešte v sobotu oznámil odstúpenie z postu šéfa ČSSD.

SkryťVypnúť reklamu

ČSSD a ODS: porazení ČSSD voľby so ziskom 22,1 percenta vyhrala, je však hlavným porazeným. Hoci jej dočasný líder Bohuslav Sobotka si nárokuje na poverenie prezidenta zostavovať vládu, koaličné rokovania už vedie ODS. Tá skončila vo voľbách druhá (20,2 percenta), spolu s TOP 09 a Vecami verejnými má však v parlamente pohodlnú väčšinu.

V Prahe sa opäť defenestrovalo, píše Peter Schutz.

O kreslo premiéra už nedeľu, deň po voľbách, prejavil záujem líder ODS Petr Nečas. Chce stredopravú vládu „rozpočtovej zodpovednosti“ a s menšími stranami sa už zhodol aj na konkrétnych úsporných opatreniach – napríklad na zavedení školného.

Hoci Nečas bude zrejme premiérom, veľkým volebným úspechom sa nemôže pochváliť. V Zlínskom kraji, kde bol lídrom kandidátky ODS, zvíťazila ČSSD.

SkryťVypnúť reklamu

Keď volič robí divy Po parlamentných voľbách sa česká politická scéna úplne zmenila.

1. Veľkých prečíslili malí

Ako ČSSD, tak ODS oproti minulým voľbách stratili cez desať percent. To je obrovský odlev voličov (u oboch dokopy 1,4 milióna). Nové strany TOP 09 a Veci verejné naopak zaznamenali obrovský úspech. 2. Porazení lídri končia

K toboganu, po ktorom sa spustili lídri politických strán, prirovnala Česká televízia tieto voľby. Pre zlý výsledok končia predsedovia až štyroch strán: ČSSD, zelených, KDU­ČSL aj Miloš Zeman v Strane práv občanov. 3. Komunisti až štvrtí, ľudovci mimo

Prvýkrát skončila KSČM až na štvrtom mieste. KDU­ČSL prvý raz nedokázala prekonať päťpercentnú hranicu na vstup do parlamentu. Vypadli z neho aj zelení podporovaní exprezidentom Václavom Havlom. 4. Doteraz nevídané

SkryťVypnúť reklamu

Prvý raz zrejme vládu nevytvorí formálny víťaz. Voliči prekrúžkovali šéfa volebnej kampane ODS Ivana Langra. V Prahe prvý raz nevyhrala ODS, ale Karel Schwarzenberg z TOP 09.

Jeden z víťazov: knieža Schwarzenberg.

FOTO ­ - ČTK

Najväčšia česká pravicová strana stratila navyše aj svoju baštu – Prahu. Prešla do rúk novej TOP 09. Pražský primátor a šéf tamojšej ODS Pavel Bém v nedeľu rezignoval.

Koniec veteránov

To nie je jediný pád známeho politika ODS. Do parlamentu sa pre nízky volebný zisk strany a málo preferenčných hlasov nedostal ani exminister vnútra Ivan Langer.

Politickej smrti čelia dve strany z vlády Mirka Topolánka. V parlamente nebudú mať po 90 rokoch zastúpenie ľudovci (4,4 percenta hlasov). Strana zelených, ktorá ešte pred troma rokmi mala štyroch ministrov, tiež neprekročila päťpercentný prah (2,4 percenta). Lídri oboch strán Cyril Svoboda a Ondřej Liška odstúpili ešte v sobotu.

SkryťVypnúť reklamu

Zeman splnil cieľ

Svoj druhý politický koniec prežíva aj expremiér a bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman. Jeho Strana práv občanov – zemanovci získala 4,3 percenta.

„Ja sám sebe nadávam v priateľskom duchu a hovorím si, ty starý jazvec z Vysočiny, prečo si na šesť mesiacov z tej nory vyliezol,“ vyhlásil usmievajúci sa Zeman. Podľa politológov však jeho malá strana splnila hlavný účel – odobrala voličov ČSSD.

Zástupcovia všetkých parlamentných strán sa v pondelok stretnú s prezidentom Václavom Klausom. Nové strany budú mať dôležité slovo.

Voliči vykrúžkovali aj šéfa kampane ODS

Viac ako polovica českých poslancov je nových. Mimo parlamentu zostal aj podpredseda ODS.

PRAHA. Smutný víťaz. Tak sám seba pomenoval Ivan Langer (na snímke ČTK). „Posledný rok života som strávil prípravou dvoch predvolebných kampaní, ktoré viedli k jedným voľbám,“ povedal šéf kampane ODS so slzou na krajíčku.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho strana zrejme zasadne vo vláde, on však nebude ani len v parlamente. Lídra olomouckej kandidátky ODS a podpredsedu strany preskočili kandidáti na nižších miestach. Preferenčnými hlasmi o tom rozhodli českí voliči.

Nebol jediný, kto mandát neobhájil. Do dvestočlennej Snemovne sa dostalo len 86 zo 145 kandidujúcich poslancov.

Väčšina poslancov tak budú nováčikovia. Podľa ČT 24 sa český parlament navyše omladí.

Pavol Szalai

Paroubek. Víťaz, ktorý prehral

Keď socialisti videli prvé odhady volieb, nechceli veriť. Po pár hodinách už mali nového lídra.

PRAHA. Len socialisti vedia, čo sa v strane dialo, keď im prvé odhady pripisovali len 20 percent. Ich správanie na verejnosti však naznačuje, že im neverili.

„To nie sú žiadne reálne čísla,“ povedal SME podpredseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Keď po dvoch hodinách prehovoril Jiří Paroubek, ako prvé spomenul víťazstvo ČSSD. V jeho Ústeckom kraji. Vtedy už známe predbežné výsledky jasne hovorili, že socialisti prepadli.

SkryťVypnúť reklamu

Rozpaky v najsilnejšej českej ľavicovej strane pokračovali. Dvaja z jej lídrov najprv potvrdili, že Paroubek rezignoval z postu šéfa strany, aby to neskôr poprel šéf marketingu ČSSD. Až večer vystúpil Paroubek a oznámil, že do siedmich až desiatich dní rezignuje. Na poste lídra strany ho nahradil prvý podpredseda Sobotka.

Koniec Paroubkov a Rathov

Jiří Paroubek sa ešte pred týždňom stretol s bývalým šéfom ODS Mirkom Topolánkom a ponúkol mu prácu v českej energetike. Dnes je na tom len o trochu lepšie ako on. Na rozdiel od Topolánka ešte sedí v parlamente. „Budem pôsobiť v prospech Ústeckého kraja, kde som získal mnoho preferenčných hlasov,“ utešoval sa Paroubek.

Paroubek zareagoval na potupné víťazstvo rýchlo. Rezignoval ešte v sobotu večer. Vedľa neho stála jeho manželka Petra. Vedenia ČSSD sa hneď ujal jej prvý podpredseda Sobotka (vľavo).

SkryťVypnúť reklamu

FOTO - TASR/AP

Je pravda, že tam kandidátka ČSSD na čele s ním vyhrala a zvíťazila aj celoštátne. Na to, aby vládla, je to však málo. V troch krajoch dostala najviac hlasov ODS, Prahu obsadila TOP 09. ODS vyhrala aj v Stredočeskom kraji, ktorý vedie hajtman za ČSSD David Rath. Politika, ktorého obviňujú z populizmu, do strany priviedol práve Paroubek. Obaja teraz namiesto úspechu stáli za fiaskom favorizovanej strany.

Práve ich agresívny štýl a populizmus odradil podľa prvých analýz tradičných voličov ČSSD aj prvovoličov.

Z vrcholu na dno

Keď Paroubek hostil vlani v Prahe summit európskych socialistov, bol na vrchole. Topolánkova vláda, jeho európske predsedníctvo aj pôsobenie v parlamente boli dávno preč, ČSSD v prieskumoch viedla.

Český volič rozhodol, že na vrchole dlho neostal. ČSSD teraz čaká výber nového šéfa pred jesennými voľbami.

SkryťVypnúť reklamu

„Som pripravený,“ povedal podpredseda Sobotka pre iDnes o svojej kandidatúre.

Pavol Szalai

Nečas premiér a čo ďalej...

Dve pravicové strany ODS a TOP 09 by sa dohodli na vláde rýchlo. Rokovania môže sťažiť nečitateľná strana Radka Johna Veci verejné.

Prvý pokus môže dostať ČSSD. Podľa ústavných zvyklosti poverí zostavením vlády prezident Václav Klaus víťaza volieb. Tým je ČSSD, no jej šanca, že zostaví vládu s väčšinou v parlamente, je mizivá. Pravicové strany naštartovali koaličné rokovania aj bez Klausovho požehnania. Veci verejné aj TOP 09 už pripustili, že premiérom by mohol byť líder ODS Petr Nečas, ako si to želá jeho strana. Šetrenie štátnych peňazí a naštartovanie ekonomiky by boli podľa Nečasa prioritou stredopravej „vlády rozpočtovej zodpovednosti“. Staronovým ministrom zahraničia by sa zrejme stal líder TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vo vláde by nemal chýbať ani bývalý novinár Radek John, ktorého strana si kladie najviac podmienok. Mirek Tóda

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Z Prahy od nášho redaktora Pavla Szalaia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 191
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 614
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 612
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu