Českí socialisti získali vo voľbách hlasov len 22 percent. Paroubek ako šéf socialistov končí.
PRAHA. České parlamentné voľby skončili suverénnym víťazstvom pravice. Vyplýva zo sčítania 100 percent hlasov.
Do parlamentu sa dostalo päť strán. Okrem socialistov (22,08 percenta) aj ODS (20,22 percenta), TOP 09 (16,7 percenta), komunisti (11,27 percenta) a strana Veci verejné s 10,88 percenta.
ČSSD získala najviac percent, no voľby prehrala, pretože zrejme odíde do opozície. Jej predseda Jiří Paroubek po oznámení výsledkov odstúpil z pozície predsedu strany. "Je to moja osobná iniciatíva," povedal Paroubek na tlačovej konferencii v Lidovom dome, sídle ČSSD.
Tri stredopravé strany (ODS, TOP 09 a Veci verejné) vo voľbách suverénne zvíťazili nad ľavicou (ČSSD a KSČM). Stredopravá koalícia by tak mala pohodlnú väčšinu 118 poslancov. Socialisti a komunisti majú spolu len 82 kresiel.
"Táto zmena by mohla zmierniť konfrontačný tón v českej vnútornej politike," povedal líder ODS Petr Nečas v reakcii na Paroubkovo odstúpenie. Podľa neho však rezignácia predsedu nie je reformou ČSSD.
Do parlamentu sa nedostala KDU-ČSL (4,39 percenta), Strana práv občanov - zemanovci (4,33 percenta), Suverenita - blok Jany Bobošíkovej (3,67 percenta), ani bývalá vládna Strana zelených (2,44 percenta).
Okrem Paroubka odstupujú z funkcií predsedov strán aj Cyril Svoboda (KDU-ČSL), Miloš Zeman (SPO-Z) a Ondřej Liška (zelení).
Keďže prekročili hranicu troch percent, ľudovci, zemanovci a Suverenita dostanú príspevok od štátu, zelení nie.
Prekvapením je najmä neúspech ČSSD Jiřího Paroubka a úspech TOP 09 Karla Schwarzenberga. "Je to nečakaný prepad," povedal o socialistoch v Českej televízii politológ Michal Klíma.
Viac informácií o voľbách v Česku čítajte na idnes.cz
Šéf ČSSD Paroubek v prvej reakcii porážku priznal. "Voliči si vybrali iný smer, než aký ponúkala sociálna demokracia," povedal novinárom. "Úspech to určite nie je," dodal Paroubek. Úspech priznal pravici: "Táto krajina má vykročené k pravicovej koalícii," povedal ľavicový líder.
Pre Jiřího Paroubka sú to na čele ČSSD už druhé neúspešné voľby. V roku 2006 skončila ČSSD na druhom mieste.
Hlavným kandidátom na premiéra je teraz líder ODS Petr Nečas. V hodnotení výsledkov bol opatrný. "Otvára sa šanca na vytvorenie koalície rozpočtovej zodpovednosti," povedal Nečas v prvej reakcii. „Musíme sa zamyslieť, prečo sme sklamali a odradili časť svojich voličov. Bez ohľadu na to, kto povedie ODS, je jasné, že sa treba snažiť, aby sme sa stali opäť dôveryhodnou stranou," dodal Nečas.
Výsledky volieb podľa prezidenta Václava Klausa znamenajú zásadné oslabenie dvoch štandardných politických strán - ODS aj ČSSD. Účasť hodnotil ako primeranú.
Vo volebnom štúdiu Českej televízie sa hovorilo o slovenskom scenári. To by znamenalo, že prezident formálne poverí zostavením vlády ČSSD, tá ju však nezostaví. Na rad potom príde druhá najväčšia strana - ODS, ktorá zostaví pravicovú koalíciu. Na Slovensku sa podobná situácia stala v roku 1998 aj 2002. Voľby vyhralo HZDS Vladimíra Mečiara, vládu však nezostavilo.
V českom parlamente zasadnú dve úplne nové strany: pravicová TOP 09 a Veci verejné bývalého novinára Radka Johna. Jeho stranu označujú politológovia za nečitateľnú. Pred voľbami sa hlásila ku koalícii s ODS, odmietala naopak koalíciu s Paroubkom.
Volebná účasť bola 62,6 percenta.
Revolúcia malých strán
PRAHA. Výsledky tohtoročných českých volieb sa radikálne odlišujú od výsledkov volieb pred štyrmi rokmi. Kým minule sa do parlamentu dostala len jedna nová strana (zelení), tentokrát sú to dve (TOP 09 a Veci verejné).
V roku 2006 boli pritom zelení najslabšou stranou v parlamente (6,29 percenta hlasov). Dnes je TOP 09 treťou najsilnejšou stranou. Obaja nováčikovia získali spolu takmer 30 percent hlasov.
To je blízko výsledku, ktorý dosiahli v roku 2006 dve najväčšie strany.
Výsledky českých parlamentných volieb v roku 2006:
ODS: 35,38 %
ČSSD: 32,32 %
KSČM: 12,81 %
KDU-ČSL: 7,22 %
Strana zelených: 6,29%
účasť: 64,47 %
Pavol Szalai