KÁTHMANDU. Oznámil to v sobotu ráno počas vystúpenia pred novinármi, pričom neuviedol žiadne podrobnosti. Komunistický líder súhlasil so svojím odchodom po tom, ako jeho protivníci podporili návrh na predĺženie funkčného obdobia nepálskeho parlamentu, aby zákonodarcovia mohli spísať novú ústavu a ukončiť tak politickú krízu v krajine. Ako informoval minister spravodlivosti Prem Bahadur Singh, predstavitelia troch najsilnejších politických strán sa dohodli na odstúpení premiéra v priebehu niekoľkých dní a prevzatí moci novou vládou národnej jednoty.
Maoisti predtým niekoľko mesiacov bezúspešne požadovali rozpustenie Nepalovej vlády a začiatkom mája ochromili krajinu generálnym štrajkom. Vládny návrh na predĺženie dvojročného funkčného obdobia parlamentu, ktoré malo vypršať túto sobotu, musela podporiť dvojtretinová väčšina jeho členov. Najväčším počtom kresiel pritom disponujú bývalí maoistickí povstalci. Návrh sa nakoniec podarilo schváliť v piatok krátko pred polnocou. Meno Nepalovho nástupcu ani zloženie novej vlády zatiaľ nie je
Rastúce napätie v Nepále vyvolávalo obavy, že po niekoľkoročnej prestávke sa do krajiny vráti násilie. Komunistickí povstalci v novembri 2006 ukončili 11 rokov trvajúcu občiansku vojnu, ich pôsobenie v koaličnej vláde však v poslednom období prerástlo do hlbokej krízy.