WASHINGTON. Obama tiež pozastavil na ďalších 6 mesiacov prieskumné vrty v oblasti a zrušil predaj niektorých licencií na ťažbu pri pobreží Aljašky a Virgínie.
Podľa novinárov by to mohlo signalizovať zmenu politiky Bieleho domu v tejto oblasti. Ešte v marci Obama odobril rozšírenie ťažby pri pobreží USA, aby krajina znížila svoju závislosť od dovozu ropy.
Príčinou je ropná katastrofa po výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon. Plošina, ktorú prevádzkoval britský koncern BP, vybuchla 20. apríla a o dva dni sa potopila. Odvtedy vyteká do mora ropa. Odhady, týkajúce sa objemu, sa rôznia od 5000 barelov až po 12.000 alebo dokonca 25.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov).
Niekoľko hodín pred štvrtkovým Obamovym vystúpením odstúpila šéfka amerického úradu pre nerastné suroviny (Minerals Management Service, MMS) Elizabeth Birnbaumová. MMS má na starosti aj dohľad nad ťažbou ropy. MMS a Birnbaumová sa dostali pod paľbu kritiky zo strany kongresmanov pre laxný prístup ku kontrole ťažobných operácií.
Obama kritizoval "škandalózne blízky vzťah" medzi ropnými spoločnosťami a predstaviteľmi regulačných úradov. Dodal, že úradníci, ktorí budú mať na starosti udeľovanie povolení na prieskumné vrty, už nebudú zodpovední za dohľad nad bezpečnosťou operácií.
Podľa neoficiálnych informácií zverejnených vo štvrtok v amerických médiách sa spoločnosti BP už podarilo únik ropy zastaviť. V rámci operácie s názvom Top Kill koncern pumpoval do otvoru v hĺbke asi 1500 metrov pod morom, z ktorého unikala ropa, bahno. Výkonný riaditeľ BP Tony Hayward uviedol v rozhovore pre televíznu stanicu CBS, že bude trvať približne 48 hodín, kým sa potvrdí úspešnosť operácie Top Kill.