Varšava 27. mája (TASR) - Poľský minister vnútra Jerzy Miller odcestuje v nedeľu do Moskvy, aby začiatkom budúceho týždňa priviezol do Varšavy zásadné materiály týkajúce sa vyšetrovania príčin havárie poľského prezidentského špeciálu pri Smolensku z 10. apríla.
Na dnešnej tlačovej konferencii vo Varšave šéf poľského rezortu vnútra vyjadril nádej, že sa vráti do vlasti so všetkými dokumentmi, ktorú sú potrebné pre pokračovanie práce poľskej vyšetrovacej komisie pod jeho vedením.
S celým obsahom stenografického prepisu audiozáznamov z čiernych skriniek havarovaného stroja sa už v uplynulých dňoch oboznámil Edmund Klich, ktorý zastupuje Poľsko v ruskej komisii vyšetrujúcej letecké nešťastie.
Podľa ním zverejnených informácií vošli do kokpitu TU-154 krátko pred haváriou dve osoby nepatriace k posádke. Jednou z nich bol veliteľ poľského letectva Andrzej Eugeniusz Blasik, ktorý vošiel do kabíny len niekoľko minút pred nehodou, pravdepodobne s cieľom oboznámiť sa s aktuálnou situáciou a zostal v kokpite až do tragického konca letu. Záznamy z čiernej skrinky nepreukázali, že by vyvíjal priamy nátlak na pilotov, aby pristáli na smolenskom letisku aj napriek hustej hmle. V nahrávkach nie je žiadna veta, ktorá by naznačovala priamy tlak na posádku, napríklad 'Určite musíme pristáť'. Samozrejme, tlak sa dá vyvíjať už len samotnou prítomnosťou," uviedol v pondelok Klich. Neskôr poskytol aj detailné technické informácie o zrejme chybnom využití výškomerov a autopilota lietadla.
V súvislosti s Blasikom sa medzičasom v ruskej a následne i poľskej tlači objavili špekulácie, podľa ktorých mohol v čase havárie dokonca pilotovať prezidentský špeciál. Tieto úvahy však predbežne žiadny oficiálny zdroj nepotvrdil.
Hlas druhej osoby, ktorá vošla do kokpitu o niekoľko minút skôr, ešte neidentifikovali. Podľa nepotvrdených informácií poľských médií by touto osobou mohol byť šéf protokolu poľského ministerstva zahraničných vecí Mariusz Kazana.
Klichove vyhlásenia, ktoré sa objavili aj v ruskej tlači a z ktorých vyplývajú aj detaily o mylnom postupe poľskej posádky havarovaného lietadla, vyvolali dnes kritiku premiéra Donalda Tuska. Ten sa nechal počuť, že sa s Klichom porozpráva. Aj keď pripustil, že o odbornej spôsobilosti tohto poľského experta nemá žiadne pochybnosti, netajil, že niektoré z jeho rád nerešpektoval. Dodal, že si nemyslí, že Klichovo miesto je v televíznych štúdiách.
Jerzy Miller na otázky súvisiace s postupom poľského odborníka konštatoval, že nie je členom poľskej vyšetrovacej komisie, preto sa nepovažuje za kompetentného odpovedať na tieto dotazy. Zároveň zdôraznil, že sa mieni aj v budúcnosti opierať výlučne o fakty, a nie o hypotézy.
Poľský prezidentský špeciál sa zrútil v hustej hmle pri pokuse o pristátie. O život prišlo všetkých 96 ľudí na palube vrátane prezidenta Lecha Kaczynského. Prezidentská delegácia smerovala na spomienkovú slávnosť pri príležitosti 70. výročia katynskej masakry 22.000 poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie sovietskou tajnou službou NKVD.
Príčiny havárie spoločne vyšetrujú ruskí a poľskí experti, vlastné vyšetrovanie zároveň vedie poľská vojenská prokuratúra.
Zdroj: www.tvn24.pl, www.wp.pl, www.gazeta.pl, www.rp.pl.