NAÍ DILLÍ. Krajina čaká na každoročné monzúnové dažde, ktoré majú zasiahnuť pevninu. Informovali o tom dnes médiá a indickí predstavitelia.
Najhorúcejším miestom je mesto Srí Ganganagar s teplotou 49,3 stupňa Celzia, nachádzajúce sa v severoindickom púštnom štáte Radžastan. Ťažko znesiteľné horúčavy takisto prevládajú v susedných štátoch Pandžáb a Harjana. Federálne ministerstvo zdravotníctva zvyčajne nezverejňuje celkové štatistiky o úmrtiach spôsobených horúčavami v indických štátoch. Spravodajská televízna stanica CNN-IBN dnes uviedla počet obetí 134.
Tento týždeň sú ulice ľudoprázdne, keďže obyvatelia zostávajú v budovách, aby sa chránili pred horúčavami. Výpadky elektriny však spôsobili zastavenie fungovania stropných ventilátorov, klimatizácií a chladničiek. To vyvolalo protesty vo východných regiónoch.
Horúčavy sa pravdepodobne zmiernia v nasledujúcich troch - štyroch dňoch, uviedol hovorca Indického meteorologického úradu. Monzúnové dažde, ktoré zavlažujú 60 percent indických fariem, majú podľa predpovedí zasiahnuť pevninu cez víkend, ale posledných šesť dní nepostupovali. Ich pohyb spomalil minulotýždňový cyklón Laila.
Kým tohtoročné obdobie dažďov bude podľa meteorológov normálne, počas minuloročného teploty prudko stúpli. Spôsobili, že vlaňajšok sa stal od roku 1901 najhorúcejším zaznamenaným rokom a obdobie monzúnových dažďov bolo najsuchšie za takmer štyri desaťročia. Predstaviteľ londýnskeho meteorologického úradu uviedol, že je "viac ako 50-percentná pravdepodobnosť", že rok 2010 bude celosvetovo najhorúcejším zaznamenaným rokom.
Hlavné mesto Naí Dillí zažilo tento rok v apríli najvyššie teploty za takmer 60 rokov. Lekári v meste informovali, že prijali o 10-20 percent pacientov s úpalom viac než vlani. Obyvatelia sa v utorok 25. mája v rekordných počtoch hrnuli do metra vybaveného klimatizáciou. Opúšťali autobusy, taxíky a autorikše, uviedol denník Times of India.