WASHINGTON. Je však ešte priskoro povedať, či to funguje, uviedla dnes tlačová agentúra Reuters. "Ide to spôsobom, akým sme chceli, ale je ešte priskoro povedať ako," uviedol riadiaci pracovník BP Robert Dudley a prirovnal proces k zápasníckemu pretláčaniu rukou s tým, že budú viac vedieť koncom dnešného dňa a zajtra.
Firma BP v stredu začala vstrekovať na miesto úniku ropy masy ťažkého bahna. Ak bude proces v hĺbke 1500 metrov úspešný, nakoniec zdroj vyvierania suroviny zacementujú. Americký prezident Barack Obama dnes oznámi šesťmesačné predĺženie moratória na ťažbu ropy v mori vo veľkých hĺbkach. Za ten čas bude osobitná prezidentská komisia pracovať na stanovení preventívnych opatrení do budúcnosti.
Predĺženie moratória je ďalšou prekážkou pre ťažbu ropy v mori, čo je kľúčovým bodom Obamom sľubovanej revízie americkej energetickej politiky, ktorá viazne v Senáte. Ropný priemysel sa obáva, že prísnejšie bezpečnostné štandardy a kontroly na vrtných súpravách budú znamenať vysoké náklady, a tiež príliš pevnú reguláciu, uviedla DPA.
Podľa oficiálnych informácií už ropa v americkom štáte Louisiana znečistila približne 160 kilometrov pobrežia, vrátane kolónií pelikánov. Ak sa pokus so vstrekovaním bahna nepodarí, má BP údajne ďalšie možnosti na zastavenie unikania ropy, medzi nimi aj nasadenie nového bezpečnostného ventilu na pokazený starý ventil.
Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Odvtedy znečistí Mexický záliv denne zhruba 5000 barelov ropy, pričom odhady sa rôznia. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí. Likvidácia ropnej škvrny v Mexickom zálive, odstraňovanie následkov a snahy o zastavenie úniku už ropný koncern stáli asi 750 miliónov dolárov (zhruba 615 miliónov eur).