CHARTÚM.
Bašír je jedinou hlavou štátu, ktorú opätovne zvolili do funkcie, pričom čelí zatykaču Medzinárodného trestného súdu (ICC) pre podozrenie zo spáchania vojnových zločinov. Tých sa mal podľa ICC tým, že nariadil vraždenie, mučenie a znásilňovanie v regióne Darfúr.
Staronový prezident zložil sľub iba deň po tom, čo ICC poslalo Bezpečnostnej rade OSN sťažnosť na Sudán za odpor zatknúť dvoch iných sudánskych predstaviteľov - ministra a vodcu armády, ktorí sú takisto podozriví z vojnových zločinov v Darfúre s 300.000 obeťami. Chartúm neuznáva ICC a odmieta s ním spolupracovať. Volebný proces v Sudáne poznačili obvinenia z rozsiahlych podvodov a hlavné opozičné strany na severe Sudánu hlasovanie bojkotovali.
Prezidentské, parlamentné a regionálne voľby v Sudáne ako vôbec prvé, na ktorých sa od roku 1986 mohlo prvýkrát zúčastniť viacero politických formácií, podľa zahraničných pozorovateľov nenaplnili medzinárodné štandardy. Pozorovateľská misia EÚ v najväčšej africkej krajine však zároveň konštatovala, že voľby boli "kľúčovým krokom" k návratu k demokratickému životu.