WASHINGTON.
Súhlas prišiel niekoľko hodín po tom, ako šéf BP Tony Hayward odložil začiatok procedúry, so začiatkom ktorej sa počítala v stredu ráno miestneho času. Podľa posledných správ sa s procedúrou začalo.
Kontradmirálka pobrežnej stráže Mary Landryová schválila "posledné povolenie potrebné na začatie procedúry", pričom konala na základe podpory vedcov a konzultovala s admirálom pre mimoriadne situácie Thadom Allenom.
Hayward v utorok uviedol, že spoločnosť sa ešte definitívne nerozhodla, či bude na miesto úniku ropy vstrekovať ťažké bahno. Jednou z obáv je riziko, že by to vytekanie ropy mohlo ešte zhoršiť. Spoločnosť chcela urobiť viaceré testy.
Americký prezident Barack Obama dnes v Kalifornii povedal, že koncernom BP pripravovaná metóda "top kill" by mohla do veľkej miery znížiť alebo eliminovať prúd ropy v Mexickom zálive, ak to bude fungovať.
Šéf Bieleho domu ďalej na margo situácie konštatoval, že srdcervúca ropná škvrna podčiarkla potrebu nájdenia alternatívnych energetických zdrojov.
Obama a jeho vláda sa dostávajú pod silnejúci tlak. Kritici prezidentovi a vláde vyčítajú, že neskoro reagovali na environmentálnu katastrofu. V piatok má Obama druhý raz navštíviť ropou zasiahnuté oblasti v Louisiane.
Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Odvtedy znečistí Mexický záliv denne zhruba 5000 barelov ropy, pričom odhady sa rôznia. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí.