SOUL. Severná Kórea v stredu prerušila dôležité komunikačné kanály slúžiace na spojenie so znepriateleným Juhom a pohrozila, že znemožní Juhokórejčanom prístup do spoločného priemyselného parku na severokórejskom území, ak bude Soul pokračovať v realizácii svojho zámeru obnoviť šírenie cezhraničnej propagandy.
Ako informovalo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie, Pchjongjang v ranných hodinách oznámil odstávku liniek medzi pobočkami Červeného kríža a námornými úradmi na oboch stranách. Sever však podľa neho zatiaľ neprerušil vojenské linky, ktoré sú potrebné pre zachovanie prevádzky spoločného priemyselného komplexu v severokórejskom Kchäsongu.
Severokórejský Výbor pre mierové zjednotenie Kórey ešte v utorok večer oznámil, že Pchjongjang plánuje prerušiť všetky styky s Juhom. Reagoval tak na obvinenia, že armáda komunistického štátu stojí za marcovým potopením juhokórejskej lode, pri ktorom zahynulo 46 námorníkov.
Hľadajú ponorky
Juhokórejská armáda sa snaží vypátrať štyri severokórejské ponorky, ktoré odplávali z námornej základne v KĽDR. Informovala o tom dnes agentúra Jonhap.
Soul nemá informácie o pohybe štyroch 300-tonových ponoriek v oblasti Japonského mora už dva dni. Základňu Čcha-ho na severovýchodnom pobreží Severnej Kórey opustili po ukončení námorného cvičenia a odplávali na neznáme miesto.
"V rámci pátrania po štyroch ponorkách sme zmobilizovali všetok námorný potenciál v Japonskom mori," uviedol nemenovaný predstaviteľ juhokórejských ozbrojených síl.
Prekážajú im reproduktory na hraniciach
Oficiálna Kórejská ústredná tlačová agentúra tiež v stredu priniesla správu, podľa ktorej môžu Juhokórejčanom zakázať vstup do "zóny pod severo-južnou kontrolou v západnej pobrežnej oblasti". Ako uviedlo ministerstvo pre zjednotenie v Soule, varovanie sa týka železnice a cesty vedúcej do komplexu Kchäsong. Severná Kórea ho plánuje splniť v prípade, že juhokórejské sily budú pokračovať v inštalácii reproduktorov na prísne stráženej hranici, ktoré majú slúžiť na šírenie propagandy.
Južná Kórea v pondelok vyhlásila, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) za potopenie jej vojnovej lode "zaplatí" prerušením obchodných kontaktov a okamžitou vojenskou reakciou na akýkoľvek budúci útok. Juhokórejský prezident Li Mjung-pak oznámil, že obchod a výmeny so Severom budú prerušené a obchodným lodiam Pchjongjangu bude zakázané vplaviť sa do juhokórejských vôd.
Clintonová považuje ráznu reakciu za nevyhnutnú
Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová dnes vyhlásila, že svet by mal rázne a primerane zareagovať na potopenie juhokórejskej vojnovej lode, z čoho Soul obviňuje svojho severného suseda - Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR).
"Išlo o neprijateľnú provokáciu zo strany Severnej Kórey. Medzinárodné spoločenstvo má zodpovednosť a povinnosť reagovať," uviedla Clintonová v Soule po rokovaní s čelnými predstaviteľmi Kórejskej republiky.
Situácia si podľa Clintonovej "vyžaduje ráznu, ale primeranú reakciu". Šéfka americkej diplomacie nešpecifikovala, akú odozvu si predstavuje, ani to, akú úlohu by v tom mali zohrať Spojené štáty.
Clintonová podotkla, že USA budú rokovať s Kóreou a členmi Bezpečnostnej rady OSN o krokoch, ktoré by mali byť uskutočnené voči komunistickému štátu.
"Máme veľkú dôveru v juhokórejské vedenie a plne rešpektujeme a podporujeme jeho rozhodnutie, kedy a aké kroky treba uskutočniť," dodala šéfka americkej diplomacie.