SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
AKTUALIZOVANÉ 12:51

Orbán presadil zákon o dvojakom občianstve

Maďarský parlament dnes schválil novelu zákona o udeľovaní dvojakého občianstva zahraničným Maďarom.

Viktor Orbán môže byť spokojný, za zákon hlasovalo 344 poslancov, proti boli len traja.Viktor Orbán môže byť spokojný, za zákon hlasovalo 344 poslancov, proti boli len traja.(Zdroj: SITA)

BUDAPEŠŤ. Budapeštiansky parlament ráno prijal novelu zákona o občianstve, ktorý umožňuje Maďarom zo susedných štátov získať maďarské občianstvo bez toho, aby pred tým žili v Maďarsku.

Za zmenu zákona hlasovalo 344 poslancov, traja hlasovali proti (všetci socialisti, medzi nimi aj bývalý premiér Ferenc Gyurcsány), piati sa zdržali (traja socialisti, dvaja zo strany Politika môže byť iná), niekoľko poslancov chýbalo (maďarský parlament má dohromady 386 poslancov). Poslanci výsledok hlasovania prijali mohutným potleskom.

Zákon sa týka tých, ktorých "predkovia boli maďarskí občania, alebo môžu preukázať pravdepodobný pôvod z Maďarska (tým sa chápe aj Uhorsko, pozn. redakcie) a znalosť maďarského jazyka".

Nesmú byť trestaní podľa maďarských zákonov, nesmie proti nim prebiehať proces pred maďarským súdom, udelenie občianstva nesmie ohroziť národnú a verejnú bezpečnosť Maďarskej republiky.

Občianstvo by mali získať v zrýchlenom konaní do troch mesiacov. Žiadosti o občianstvo sa majú podávať na matriky maďarských obcí alebo na maďarské konzuláty v zahraničí.

Platný už v auguste

Zákon má vstúpiť do platnosti na národný sviatok 20. augusta, aplikovať sa bude však až od 1. januára budúceho roku. Zákon o občianstve sa nezaoberá otázkou volebného práva pre takýchto nových občanov, túto otázku upravuje volebný zákon, ktorého úpravu politici Fideszu tiež pripúšťajú.

Návrh novely schválil parlament aj napriek ostrému protestu Slovenskej republiky. Slovenská vláda ako protiopatrenie dnes vzápätí schválila novelu zákona o štátnom občianstve. Občan SR automaticky stratí slovenské, ak dobrovoľne požiada o iné.

Čo môže spôsobiť slovenským Maďarom dvojaké občianstvo?

Poslanci nepodporili ani jeden z pozmeňujúcich návrhov opozičných strán Politika môže byť iná (LMP), Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik, ani Maďarskej socialistickej strany (MSZP). MSZP a LMP žiadali vo viacerých bodoch samostatné hlasovania, v ktorých však opoziční poslanci neuspeli.

Jobbik zákon privítal

Opozičné Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik víta schválenie zákona o dvojakom občianstve, ktoré považuje za veľmi dôležitý medzník v zjednocovaní a budovaní národa. Vyhlásil to dnes v Budapešti šéf kabinetu národnej politiky Jobbiku István Szávay.

Prijatím zákona o dvojakom občianstve, popri vyhlásení výročia Trianonu za pamätný deň, parlament splatil dlh niekoľkých desaťročí. Ide o dôležitý, užitočný a historický zákon, zdôraznil Szávay.

Týmto zákonom materská krajina vystrela svoje ruky Maďarom žijúcim za hranicami, aby aj právne mali možnosť naši maďarskí bratia na odtrhnutých územiach vyjadriť svoju spolupatričnosť k jednotnému maďarskému národu, povedal podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI opozičný politik.

Väčšina ľudí v Maďarsku zákon víta

Šiesti z desiatich obyvateľov Maďarska podporujú udeľovanie občianstva Maďarom žijúcim v susedných krajinách, vyplýva z posledného prieskumu, ktorého výsledky boli zverejnené na internetovom portáli týždenníka Heti Válasz. Inštitút Nézőpont vykonal prieskum na vzorke tisíc dospelých respondentov v dňoch 18. až 20. mája.

Počet ľudí, ktorí podporujú iniciatívu bloku Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (Fidesz-KDNP) zameranú na zjednodušenie podmienok pre udeľovanie štátneho občianstva, sa za posledný mesiac zvýšil o sedem percent. Podľa inštitútu Nézőpont je to skôr pre zintenzívňujúcu sa antipatiu, než neistotu, pričom pritvrdenie v názoroch obyvateľstva sú spôsobené spolitizovaním debaty o zákone.

Semjén: Zákon nebude možné napadnúť na medzinárodných fórach

Zákon o dvojakom občianstve, ktorý dnes schválil maďarský parlament, neobsahuje žiadnu etnickú, či inú diskrimináciu. Na žiadnych európskych, alebo iných fórach tento zákone nebude možné napadnúť, vyhlásil po hlasovaní predseda vládnej Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) Zsolt Semjén.

Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Semjén pred novinármi na margo výhrad Slovenska povedal, že Maďarsko sa s každým pokúsilo a pokúša o porozumenie. Krajina, s ktorou to však nejde, nemôže očakávať, že kvôli nej sa vzdáme svojich najprirodzenejších práv, zdôraznil.

Predseda KDNP podčiarkol, že pre žiadnu krajinu nemôže znamenať hrozbu, ak Maďari žijúci za hranicami využívajú svoje prirodzené práva.

"Možnosť získania maďarského občianstva pre Maďarov žijúcich v susedných krajinách na základe individuálnych žiadostí neznamená žiadne bezpečnostné riziko," povedal budúci minister zahraničných vecí maďarskej vlády János Martonyi agentúre MTI.

Fico: Konanie SMK naznačuje koordinovaný postup s Fideszom

Konanie SMK naznačuje koordinovaný postup s maďarskou vládnou stranou Fidesz. "Je to úplne evidentné a jasné," konštatoval po dnešnom rokovaní kabinetu premiér Robert Fico. Reagoval tak na utorkové (25.5.) vyhlásenie lídra SMK Pála Csákyho.

Ten informoval, že viacerí poslanci Národnej rady (NR) SR za jeho stranu majú záujem požiadať aj o maďarské štátne občianstvo. Slovenského sa pritom odmietajú vzdať.

Fico toto vyjadrenie prijal s pomerne veľkým prekvapením. Domnieva sa, že Csáky začína situáciu umelo vyhrocovať. "Je absolútne nepredstaviteľné, aby v orgáne, ktorý je najrozhodujúcejší pre celú SR, sedeli ľudia, ktorí budú prisahať vernosť MR a vyhlásia, že budú rešpektovať zákony a záujmy Maďarskej republiky," prízvukoval. Zároveň varoval každú politickú stranu na Slovensku, že robí zásadnú chybu, ak chce spolupracovať s SMK. "Ak sa niekto pokúša vytvoriť vládnu koalíciu, nejaký zlepenec s SMK, tak vytvára možnosť vážneho ohrozenia SR," upozornil premiér.

Csáky ozrejmil, že žiadosť o maďarské občianstvo chápu poslanci za SMK ako prejav svojej dvojitej občianskej a národnej väzby. Dodal, že každý člen budúceho parlamentu za jeho stranu sa bude naďalej riadiť úctou a rešpektom k slovenskej ústave a k zákonom SR.

Zdôraznil, že mená, čas ani spôsob získania iného štátneho občianstva nikto nikdy nebude zverejňovať. "Je to vec osobná pre každého občana. Tak, ako nemá čo nikto skúmať ani terajší stav dvojakého občianstva," zdôvodnil líder SMK s tým, že ak by to niekto zisťoval, obrátia sa na Európsky súd pre ľudské práva a na Ústavný súd SR.

Simon: Vstup Maďarska do volebnej kampane nie je vhodný

Vstup Maďarska do volebnej kampane na Slovensku cez novelu zákona o dvojakom občianstve nie je podľa nezaradeného poslanca parlamentu a člena strany Most-Híd Zsolta Simona vhodný. „Vyvoláva nacionalizmus a dáva priestor na vyťahovanie maďarskej karty,“ zhodnotil.

Podľa neho je zbytočné aj „strmhlavé“ konanie Národnej rady SR, ktorá v utorok prijala vyhlásenie k novele a dnes v skrátenom legislatívnom konaní prerokuje novelu zákona o štátnom občianstve. Ako Simon pripomenul, maďarský zákon vstúpi do platnosti 1. januára 2011. Na slovenskej strane podľa neho zostáva veľa otvorených otázok, napríklad ako sa Slovenská republika zachová k tým, ktorí už majú dvojaké občianstvo a ako sa vysporiada s medzinárodnými právnymi záväzkami.

Simon o dvojaké občianstvo v Maďarsku nepožiada. „Ja som doma tu, na Slovensku,“ zhodnotil. Podľa neho každý štát má „psiu povinnosť“ vytvoriť podmienky pre všetkých svojich občanov, aby sa na jeho území cítili dobre.

Rozhodnutie viacerých poslancov za SMK, ktorí opustili utorkové rokovanie parlamentu o uznesení k zákonu o dvojakom občianstve a plánujú požiadať o maďarské občianstvo, podľa neho zhodnotia voliči. Podľa neho tým, že odišli zo sály, prestali chrániť občanov maďarskej národnosti na území Slovenska. „Ak začne platiť zákon predkladaný vládou, stratia slovenské občianstvo a nemôžu byť poslancami národnej rady,“ upozornil. Ako podotkol, ak aj tento zákon napadnú, bez ohľadu na to, či vyhrajú alebo nie, do rozhodnutia nemôžu hájiť záujmy občanov maďarskej národnosti na Slovensku.

SMK novelu privítala

Strana maďarskej koalície víta prijatie novely zákona o štátnom občianstve v maďarskom parlamente, ktorý zjemňuje podmienky na získanie občianstva Maďarskej republiky. "SMK považuje hystériu, vyvolanú okolo prijatia tohto zákona zo strany slovenskej vlády za nemiestnu a prehnanú," uviedla strana vo vyhlásení.

SMK považuje za neprijateľné, aby ktorýkoľvek občan SR mal akékoľvek nevýhody z toho, že má dvojaké občianstvo. Strana je pripravená obhajovať záujmy občanov SR maďarskej národnosti aj na medzinárodných fórach. Vo vyhlásení SMK ďalej upozorňuje na to, že zákon bude aplikovaný od 1. januára 2011 a dúfa, že dovtedy sa vyjasnia nezrovnalosti okolo aplikovania zákona aj medzi Maďarskom a Slovenskom.

Lajčák: Konzultácie s Maďarskom by mali byť samozrejmé

Bilaterálne konzultácie medzi Slovenskom a Maďarskom by mali byť samozrejmosťou, zhodli sa na tom v utorok po rokovaniach v Haagu slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a komisár Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre otázky národnostných menšín Knut Vollebaek. Lajčák komisára informoval o výhradách, ktoré má SR voči zákonu o maďarskom štátnom občianstve.

Zároveň ho požiadal, aby oficiálne vstúpil do procesu a zákon analyzoval. Lajčák očakáva, že komisár vydá odporúčania, ktoré by mali byť pre všetky krajiny záväzné. "Očakávame, že maďarská strana zohľadní naše oprávnené obavy. Dôležité je, aby sa naši občania nestali zajatcami hry, ktorá nepatrí do 21. storočia," zdôraznil Lajčák.

Vollebaek zatiaľ text zákona nevidel

Vollebaek zatiaľ text navrhovaného zákona nevidel a preto k nemu detailné stanovisko nezaujal. Uviedol však, že je v kontakte s maďarskými úradmi a vyjadrí sa k zákonu hneď, ako bude mať možnosť preštudovať si ho. Pri presadzovaní politiky, ktorá má dopad na občanov iného štátu, by sa však podľa jeho slov mali do úvahy brať najmä princípy dobrých susedských vzťahov a preto plne podporuje bilaterálne konzultácie.

"To platí predovšetkým pre Maďarsko a Slovensko, ktoré sú partnerskými štátmi v EÚ a NATO a ktoré podpísali bilaterálne dohody. Takéto konzultácie by boli v duchu EÚ, ako aj v súlade s priateľskými a dobrými susedskými vzťahmi," uviedol komisár vo svojom vyhlásení.

Slovenská republika má viacero výhrad v súvislosti s nejasnosťami okolo obsahu zákona ako aj k prístupu maďarskej strany, ktorá odmieta konzultácie so Slovenskom. Podľa vlády v Bratislave tým porušuje dvojstrannú Základnú zmluvu i medzinárodné normy.

Balázs: Slovenská reakcia je hysterická

BUDAPEŠŤ. Prijatie zákona o dvojakom občianstve bolo nešťastne načasované, dotklo sa ústrednej otázky slovenskej identity a zapadlo do tamojšej volebnej kampane. Vyhlásil to dnes pre maďarskú komerčnú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfoRádió minister zahraničných vecí odchádzajúcej maďarskej vlády Péter Balázs.

Minister povedal, že zo siedmich susedných krajín Maďarska šesť je v súvislosti s dvojakým občianstvom ticho. To však podľa jeho slov nemusí ešte znamenať, že všade s ním súhlasia. "Isté však je, že okrem Slovenska inde nie sú hysterické reakcie," podotkol.

Balázs tiež poznamenal, že prípadné odobratie občianstva občanom Slovenska, ktorí sú členmi maďarského etnika a ktorí získali slovenské občianstvo na základe svojho pôvodu a miesta, kde sa narodili, je nemožné. "Je to drsná odpoveď s príchuťou kampane," konštatoval s tým, že zakázanie dvojakého občianstva by Slovensko dostalo do "dosť ťažkej situácie".

(tasr)

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou
 2. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme
 3. Vlastný biznis? S kvalitným účtom sa živnosť rozbieha ľahšie
 4. Nestarnú, ale dozrievajú
 5. Policajti bili študentov, chceli sme ich podporiť
 6. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 7. Dajme ojazdeným pneumatikám druhú šancu. Nič nás to nestojí...
 8. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 9. Noc divadiel má okrúhle výročie a je v znamení Nežnej revolúcie
 10. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu
 1. Changes to the Public Procurement Law – Take Two
 2. Tatras guide: A fresh take on the stunning soul of Slovakia
 3. Vlastný biznis? S kvalitným účtom sa živnosť rozbieha ľahšie
 4. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 5. Dajme ojazdeným pneumatikám druhú šancu. Nič nás to nestojí...
 6. Róbert Boženík je nový patrón školského turnaja McDonald's Cup
 7. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 8. O2 opäť pripomína, že sloboda nie je samozrejmosť
 9. Čo funguje v českom obchodnom registri lepšie ako na Slovensku
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 1. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 11 075
 2. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku? 10 423
 3. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 9 985
 4. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 9 031
 5. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 7 867
 6. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček 7 653
 7. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 5 073
 8. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 4 831
 9. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 4 097
 10. Denisa Fedáková: Štyridsiatka nie je vôbec prekážkou 3 852

Téma: Maďarsko


Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner na súde.
Marina Kočner.
Cynická obluda

Podstata socializmu

Nepamätáte si na socializmus? Tu je zhrnuté všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.

Biela vrana Mária Sisáková.

Neprehliadnite tiež

Zajac meňavý v zimných mesiacoch zje aj mäso z mŕtvol iných zvierat.

Neznámy páchateľ zastrelil štyri osoby v americkom Fresne

Celkovo utrpelo strelné zranenia desať ľudí, z nich traja zomreli ešte na mieste.

Miesto činu v americkom meste Fresno.

Anarchisti, extrémna ľavica. Pri spomienke na študentské povstanie zasahovala polícia

Tisíce Grékov pochodovali ulicami. Tisíce policajtov na nich dohliadali.

Polícia počas pochodu v Aténach 17. novembra 2019.

Do bieloruského parlamentu nezvolili žiadneho opozičného kandidáta

Všetci poslanci zastupujú politické strany lojálne Lukašenkovi.

Bieloruský vojak vychádza z plenty s hlasovacím lístkom počas hlasovania v parlamentných voľbách vo volebnej miestnosti v Minsku 17. novembra 2019.