PEKING, BRATISLAVA. Nemal ani dvadsať rokov, vo fabrike pracoval desať hodín denne a zarábal asi 100 eur. Nemal voľný čas ani priateľov, bol ďaleko od rodiny. Vydržal to 42 dní. Potom napísal otcovi list na rozlúčku a skočil z budovy spoločnosti v juhočínskom Šen-čene.
Kríza pre Foxconn
Podobne na tom boli deviati kolegovia pred ním. Všetci spáchali samovraždu za posledných päť mesiacov. Ďalší dvaja sa o ňu pokúsili, ale prežili.
To všetko v taiwanskej spoločnosti Foxconn, najväčšom výrobcovi elektroniky a počítačových komponentov na svete, ktorý ich dodáva takým svetovým značkám ako Nokia, Motorola, Sony, Apple, Dell či Hewlett-Packard. Foxconn nedávno kúpil slovenskú fabriku Sony v Nitre, aby mohol s výrobou LCD televízorov vstúpiť na európsky trh. „Toto je pre Foxconn skutočná kríza,“ povedala pre agentúru Reuters taiwanská analytička Jenny Lai.
Stereotyp ubíja
Nedávno sa vo fabrike v Šen-čene zamestnal mladý reportér čínskeho týždenníka Southern Weekly a odpracoval si tam 28 dní. Hneď po nástupe musel podpísať, že prípadné nadčasy bude robiť dobrovoľne. Ich rozsah nikto nestanovil. Život vo fabrike opísal ako prísny stereotyp. Každý deň ľudia vstanú, idú do práce a potom spať. „Každú šichtu dokončíme štyritisíc počítačov pre Dell a to všetko postojačky,“ povedal jeden z pracovníkov podľa agentúry Reuters. Za plat, ktorý dostanú, si väčšinu z vecí, ktoré denne vyrábajú, nemôžu dovoliť. Mnohí ani nepoznajú mená spolubývajúcich na ubytovni.
Experti na Čínu hovoria o hlbšom probléme krajiny. „Vývoj Číny ako svetovej továrne je základnou príčinou samovrážd,“ povedal pre Reuters Pun Ngai, profesor sociológie na Polytechnickej univerzite v Hongkongu.
Mnohé firmy si problém nepripúšťajú. Foxconn s 900tisíc zamestnancami už musí. Zriadil krízovú linku a poskytuje odbornú pomoc. Každému, kto odhalí samovraždené sklony u kolegu, vyplatí odmenu 60 eur.