BRUSEL.
Po rokovaniach s vysokou predstaviteľkou Európskej únie pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku Catherine Ashtonovou konštatoval, že obe strany zastávajú názor, v zmysle ktorého musia NATO a EÚ viac vzájomne komunikovať - od plánovania cez obstarávanie až po nasadenie.
Dánsky politik v službách NATO bez konkrétnej zmienky o Turecku konštatoval, že EÚ by mala zapojiť do svojich vojenských operácií aj nečlenské krajiny, navyše by podľa Rasmussenových slov mala uzavrieť bezpečnostnú dohodu s Tureckom. Krajine polmesiaca, ktorá neparticipuje na spolupráci s Európskou obrannou agentúrou (EDA), by sa malo umožniť uzavretie dohody o spolupráci s týmto subjektom.
NATO by zasa malo, ako povedal Rasmussen, akceptovať prítomnosť Cypru pri rokovaniach medzi alianciou a úniou, aj keď ako členská krajina únie nepatrí medzi členov aliancie.
Spolupráci medzi NATO a EÚ bráni, ako pripomína agentúra DPA, predovšetkým turecko-grécky spor o severnú časť Cypru, okupovanú tureckými ozbrojenými silami. V únii doteraz Cyprus a Grécko blokovali približovanie k aliancii.
Catherine Ashtonová sa k týmto výzvam nevyjadrila.
Konštatovala iba, že na oboch stranách jestvuje veľká pripravenosť na hľadanie pragmatických ciest pre riešenie týchto otázok. Ide o to zabezpečiť v praxi čo najlepšiu spoluprácu, dodala.