ROTTERDAM, BRATISLAVA. Piráti sa vracajú do Európy. Po súdoch v Amerike a Jemene sa v utorok začal prvý súd s obvinenými somálskymi pirátmi v Európe.
Piati obvinení na súde v Rotterdame v utorok popreli, že by sa pokúsili uniesť loď Holandských Antíl v roku 2009. Tvrdili, že sú len rybári a na loď Samanyolu neútočili. Pokazil sa im vraj motor a chceli od lode pomoc. „Dali sme ruky do vzduchu a oni na nás strieľali," tvrdil jeden z obvinených Farah Ahmed Yusuf (25).
Rybári s raketometom
Svedkovia obžaloby z posádky lode však vypovedali, že piráti mali raketomet a samopaly. Súd so Somálčanmi, ktorým hrozí 9 až 12 rokov väzenia, má trvať päť dní a rozsudok vynesú 16. júna.
Na podobný súd sa chystá aj Nemecko. Vláda v Berlíne sa podľa magazínu Spiegel obáva, že súd s desiatimi somálskymi pirátmi bude prvým z mnohých. V Hamburgu by podľa Spieglu šlo o najväčší súd pirátov od čias známeho nemeckého piráta Klausa Störtebekera v 14. storočí.
Krajiny, ktoré chcú pirátov súdiť, bojujú s problémom, ako im dokázať vinu, ak ich nechytili pri čine, aj s finančne nákladným a komplikovaným procesom. Veľká časť chytených pirátov preto končila na slobode.
Azyl pre pirátov
Vládnu tiež obavy, čo bude s pirátmi po neúspešnom procese alebo odsedení si trestu. Návrat do nestabilného Somálska, odkiaľ piráti podnikajú najviac útokov na lode, nebude možný, požiadajú teda zrejme o azyl.
Tak, ako oň požiadala matka obžalovaného piráta Abdiwaliho Abdiqadira Museho. Minulý týždeň sa priznal k útoku na loď Maersk a v Amerike mu hrozí 34 rokov väzenia.
V Jemene minulý týždeň dali somálskym pirátom exemplárne tresty. Šiestich odsúdili na smrť a ďalších šiestich na desať rokov väzenia.
Súd nestačí
Jedným z riešení pirátstva sú aj súdy v krajinách neďaleko pirátskych základní. Hlavne v Keni, ktorá súdi vyše 130 pirátov. Tento rok však krajina oznámila, že nápor väzňov už nezvláda.
Minulý týždeň síce po dohode s európskou šéfkou diplomacie Catherine Ashtonovou ohlásila, že opäť bude pirátov súdiť, no o štyri mesiace chce opäť rozhodnutie zvážiť. Aj preto Rusko a Holandsko volajú po medzinárodnom súde pre pirátov v spolupráci s OSN.
Ani ten však zrejme nepomôže, kým v krajinách ako Somálsko nenahradí anarchiu stabilita. Asi polovica všetkých svetových útokov na lode sa odohrala práve pri pobreží tejto chudobnej krajiny - podľa Medzinárodného námorného úradu sa tu minulý rok pokúsili o vyše 200 útokov.