So starým arcibiskupom sa Pražský hrad nedokázal dohodnúť roky. S novým si podali ruky za mesiac a pol.
Agentúrnu správu sme o 18:32 nahradili autorským článkom SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Keď Dominika Duku vo februári vymenoval pápež za pražského arcibiskupa, jednu výzvu adresoval aj prezidentovi Václavovi Klausovi. Povedal mu, že dúfa, že sa nestretávajú naposledy a že vianočná atmosféra bude v spoločnosti po celý rok. Klaus odpovedal, že si to nevie predstaviť, ale napriek tomu ďakuje.
V pondelok si to možno už predstaviť vedel. S pražským arcibiskupom Dukom podpísal dohodu o správe Katedrály svätého Víta. Vyriešili tak spor, ktorý atmosféru v českej spoločnosti jatril 18 rokov. Práva na správu si rozdelili, o chrám na Pražskom hrade sa teda budú starať spolu.
Svätý Vít a voľby
Ústupky spravili štát aj cirkev. Hrad poskytne diecéze nehnuteľnosti potrebné na jeho spravovanie. Zároveň sa bude o tieto nehnuteľnosti aj ďalej starať. Obe strany sa tiež zaviazali, že nebudú pokračovať v súdnych sporoch o vlastníctvo katedrály.
Chrám svätého Víta
Katedrálu stavali od 14. storočia až do roku 1938. Korunovali v nej českých kráľov, tí sú v nej spolu so šľachticmi
a cirkevníkmi aj pochovaní. Uchováva české korunovačné klenoty. Podľa rozhodnutia najvyššieho súdu z roku 2007 patrí štátu.
FOTO MF DNES - Michal Sváček
Tá podľa posledného súdneho verdiktu patrí štátu. Vlani v máji však Metropolitná kapitula, ktorá zastupuje cirkev, podala proti rozhodnutiu na ústavný súd sťažnosť. K tomu, či ju teraz stiahne, sa cirkev nevyjadrila.
Prezident Klaus v pondelok povedal, že dlhotrvajúci spor poškodzoval vzťahy medzi štátom a cirkvami a neproduktívne rozdeľoval spoločnosť. „Bolo to hľadanie vzájomne prijateľného riešenia nielen pokiaľ ide o túto konkrétnu záležitosť,“ vyhlásil Klaus v Katedrále svätého Víta, kde dohodu podpísal.
„Kiež by bola príkladom pre riešenie iných závažných problémov, ktoré bude nevyhnutné riešiť v záujme našej krajiny,“ povedal Klaus štyri dni pred parlamentnými voľbami.
Katedrála je ako oratórium
Arcibiskup Duka tiež Klausovi poďakoval za ústretovosť. Vlastníctvo katedrály prirovnal k oratóriu Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka – skladateľ ho venoval celej českej kultúre. Pripomenul, že v katedrále boli korunovaní českí králi, ktorí sú v nej teraz pochovaní.
Duka sa tak vymedzil voči svojmu predchodcovi kardinálovi Miloslavovi Vlkovi. Ten pred dvoma týždňami vyhlásil, že dohode musí predchádzať rozhodnutie ústavného súdu o vlastníctve katedrály. Kardinál Vlk o chrám bojoval od svojho vymenovania v roku 1991 až do konca mandátu v apríli. „Diecéza bez katedrály je diecézou bez srdca,“ zhrnul svoj postoj Vlk pred dvoma rokmi.
Klaus a Duka? Priatelia
Práve jeho nekompromisný prístup predlžoval spor o katedrálu, ktorý trvá od roku 1992. Duka sa s Klausom dohodol len mesiac a pol po svojom nástupe do úradu. „Ukončenie sporu je nutné. Svätovítsky chrám oslovuje veriacich aj neveriacich,“ citoval nového arcibiskupa denník MF Dnes.
Duka a Klaus sa netaja vzájomným priateľstvom. To sa arcibiskupovi ešte zíde. V Česku stále nie je dokončená odluka cirkvi od štátu. Predchádzať jej musia napríklad stomiliardové reštitúcie cirkevného majetku.