TEHERÁN. Iránsky minister pre tajné služby Hejdar Moslehí nepochybuje, že traja mladí Američania, zatknutí vlani v júli v severnom Iráne pri hraniciach s Irakom sú špióni. Dnes navrhol Washingtonu výmenu väzňov, čím by podľa neho USA zabezpečili ich prepustenie.
Vzťahy medzi USA a Iránom sú napäté, pretože západné mocnosti podozrievajú Irán zo snáh vyvinúť jadrovú zbraň. Irán obvinenie poprel, ale USA napriek tomu vedú rokovania za uvalenie nových sankcií na Teherán.
Americké ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo Irán, aby prepustil na slobodu mladých turistov Shanea Bauera (27), Sarah Shourdovú (31) a Josha Fattala (27), ktorých iránska prokuratúra obvinila zo špionáže. Ich rodiny tvrdia, že iránsku hranicu prekročili nevedomky.
"Ich štatút špiónov je explicitný a istý a nie je nijaká možnosť vyhnúť sa výmene," citovali médiá vyjadrenie iránskeho ministra, ktorého zastihli na zasadnutí vlády.
"Očakávame, že Američania, s ich nárokmi v oblasti ľudských práv, budú iniciovať akciu, aby sme sa mohli rozhodnúť, či pristúpime alebo nepristúpime na výmenu," dodal.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád v septembri v rozhovore pre americkú televíziu NBC naznačil, že Irán môže spojiť prepustenie Američanov s prepustením iránskych diplomatov, zadržaných americkými vojakmi v Iraku.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí P.J. Crowley vo štvrtok vyhlásil, že Washington nezvažuje výmenu zajatcov. Ak sa však Irán chce opýtať na svojich občanov a USA o nich majú informácie, mal by požiadať diplomatickou nótou a Washington na ňu odpovie, povedal.
"Nadišiel čas, aby Irán urobil správnu vec a prepustil na slobodu troch mladých Američanov, umožnil im ísť domov a spojiť sa s ich rodinami," dodal Crowley.
Zdroj: Reuters
1 žab