Brusel 10. mája (TASR) - Voľby, ktoré už prebehli alebo sa ešte len pripravujú vo viacerých členských a kandidátskych krajinách Európskej únie, znamenajú turbulentné a nepokojné obdobie pre proces rozšírenia, zhodujú sa viacerí experti na európsku politiku.
Posledné mesiace prístupových rokovaní EÚ s kandidátmi, v ktorých sa budú riešiť tie najcitlivejšie otázky týkajúce sa peňazí, budú podľa všetkého veľmi krušné. EÚ i kandidáti majú pritom ambíciu ukončiť rokovania v závere tohto roku, aby k rozšíreniu došlo začiatkom roku 2004.
Vďaka prezidentským a čoskoro legislatívnym voľbám vo Francúzsku (jún), parlamentným voľbám v Holandsku (15. máj), Írsku (17. máj) či Nemecku (22. september) dostala či dostane európska verejnosť viackrát možnosť vyjadriť svoj názor na európske záležitosti. Voľby tiež čakajú Slovensko, Českú republiku či Lotyšsko.
"Politici budú musieť brať do úvahy obavy verejnosti vo vzťahu k EÚ," upozorňuje profesor Bruselskej slobodnej univerzity ULB Jean-Michel de Waele, podľa ktorého je možné v tejto súvislosti aj zabrzdenie rozšírenia.
Vlády totiž až doteraz len zriedka konzultovali celý proces prijímania nových členov s verejnosťou a občanov postavili bez opýtania sa na ich názor pred hotovú vec.
Občania budú teda chcieť blížiace sa voľby využiť a prejaviť svoj nesúhlasný názor, zhodujú sa experti. Vo viacerých krajinách to potvrdzujú aj rastúce percentá krajne pravicových a nacionalistických strán zameraných proti rozšíreniu.
"Čoskoro budeme musieť platiť účet za to, že sme rozhodnutia prijímali bez konzultácií s verejnosťou. Je normálne, že raz si verejnosť vypýta splácanie účtov, a tento moment sa v Európe približuje," očakáva nemenovaný vysoký funkcionár Európskej komisie. Bolo by podľa neho prekvapujúce, keby sa rozšírenie podarilo dostať do cieľa bez skutočnej veľkej debaty s verejnosťou.
Expert ULB Paul Magnette si myslí, že znepokojenie verejnosti z rozšírenia sa už dlhé roky darí skrývať. Rozhodnutia o rozšírení prijala EÚ v roku 1993 podľa neho doslova v tajnosti bez toho, aby im predchádzala čo len menšia politická debata.
"A odvtedy je len zriedkavosťou, že politici vysvetľujú ľuďom význam rozšírenia a jeho výhody pre Európu," dodáva Magnette. Práve naopak - politici nechali voľný priestor odporcom rozšírenia, ktorí ho dokonale využívajú.
Nacionalistické a populistické sily sa však môžu k moci dostať nielen v členských, ale aj kandidátskych krajinách. Ťažia z toho, že EÚ podľa všetkého nie je pripravená zaobchádzať s novými krajinami rovnako ako so starými členmi, napríklad čo sa týka poľnohospodárskych subvencií.
Využívajú tiež znechutenie obyvateľov, ktorí od pádu komunizmu koncom 90. rokov museli podstúpiť náročný proces ekonomickej a sociálnej transformácie s ťaživými dôsledkami na ich životnú úroveň. Podľa profesora de Waeleho sú ľudia v kandidátskych krajinách "hlboko sklamaní demokraciou a kapitalizmom, ktoré nepriniesli sľubovaný okamžitý blahobyt".
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab