KUMROVEC. "Antifašistickí veteráni by mali byť hrdí na ich boj a víťazstvo," vyhlásil pred zhromaždeným davom Tomislav Badovinac, šéf asociácie združujúcej Titových stúpencov. "Chorvátsko im musí byť vďačné, nakoľko mu umožnili byť na strane víťazov," uviedol Badovinac.
Titovi obdivovatelia prišli zo všetkých častí bývalej Juhoslávie ako aj zo susedného Talianska, aby spolu oslavovali jeho úspechy, obzvlášť vyhnanie okupačných síl nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny juhoslovanskými partizánmi pod jeho vedením, postavenie sa sovietskemu lídrovi Josifovi Vissarionovičovi Stalinovi a založenie Hnutia nezúčastnených krajín. Zišli sa pred domom v dedine Kumrovec, kde sa v roku 1892 narodil. Mnohí z nich držali v rukách jeho fotografie či mali oblečené tričká s jeho portrétom.
V tom istom čase sa v Kumrovci zišlo okolo 150 odporcov Titovej vlády pod vedením krajne pravicovej strany. Počas protestného zhromaždenia pripomenuli zločiny spáchané počas komunistického režimu. Nedošlo však k žiadnym incidentom.
Tito vládol v bývalej Demokratickej federatívnej Juhoslávii od konca druhej svetovej vojny až do svojej smrti v roku 1980. Kritici jeho režimu uvádzajú, že po roku 1948, keď sa Tito rozišiel so Stalinom, úrady pravidelne zatýkali politických disidentov. Tisíce údajných Stalinových stúpencov boli deportované na chorvátsky ostrov Goli Otok. Juhoslávia sa krvavou cestou rozpadla desať rokov po Titovej smrti. Nástupníckymi krajinami sa stali Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Macedónsko, Čierna Hora, Srbsko a Slovinsko.