NEW YORK. Vyše tisíc detí bolo vlani zabitých či zranených vo vojne v Afganistanu, vrátane 131 detí, ktoré zabili letecké útoky či bomby medzinárodných síl. Informuje o tom dnes zverejnená výročná správa OSN, ktorá hovorí o deťoch v ozbrojených konfliktoch v roku 2009.
Po prvý raz uvádza afganskú národnú políciu na zozname tých, ktorí najviac porušujú práva detí. Sú tam spoločne s povstalcami zo Stredoafrickej republiky či Somálska.
Výročná správa Bezpečnostnej rady OSN upozorňuje medzinárodné spoločenstvo na ťažký údel detí v ozbrojených konfliktoch a žiada vlády o pomoc pri zlepšovaní ich situácie.
Je ironické, že niektorí z porušovateľov sú súčasne príjemcami pomoci - ako je tomu napríklad u Afganistanu, Somálska alebo Konžskej demokratickej republiky (KDR).
Ozbrojené skupiny, ktoré sa podieľajú na sexuálnom násilí na deťoch i na ich verbovaní za vojakov, pôsobia pritom v krajinách, kde sú rozmiestnené mierové sily OSN.
"Bojisko nie je miestom pre deti. Ešte stále žijeme vo svete s ľuďmi, ochotnými využívať deti ako špiónov, vojakov či ľudské štíty," vyhlásila osobitná vyslankyňa OSN pre deti v ozbrojenom konflikte Radhika Coomaraswamyová.
Správa OSN zaznamenala vlani v Afganistane výrazný nárast detských obetí vojny oproti predchádzajúcemu roku v dôsledku povstania v južných provinciách. Ozbrojená afganská opozícia, vrátane Talibanu, je podľa OSN zodpovedná za smrť 128 detí, zatiaľ čo vojenské operácie medzinárodných síl, vrátane NATO, majú na svedomí smrť 131 detí.
Sexuálne násilie na deťoch sa stalo v Afganistane "rozšíreným fenoménom", pokračuje správa. Vážne obavy pritom vyvoláva prostitúcia maloletých chlapcov.
V Somálsku všetky bojujúce strany preukázateľne verbujú deti za vojakov a vyšetrovania OSN naznačujú, že tento jav je "systematický a rozšírený". Vlani bolo v ozbrojenom konflikte v Somálsku zabitých vyše 280 detí.
Výročná správa po prvý raz menuje tých, ktorí vytrvalo verbujú a využívajú deti pre priamy boj v ozbrojenom konflikte.
Tento zoznam zahŕňa ozbrojené sily Konžskej demokratickej republiky (FARDC), demokratické sily oslobodenia Rwandy (FDLR), Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC-EP), Karenskú armádu (KA) a Karenskú národnú oslobodzovaciu armádu (KNLA) v Mjanmarsku, Sudánsku ľudovú oslobodzovaciu armádu (SPLA) a dočasnú federálnu vládu v Somálsku (TFG).
Konžské a rwandské sily (FARDC a FDLR) správa súčasne obvinila zo znásilňovania detí a páchania sexuálneho násilia na nich.
Dočasnú somálsku vládu a islamistické povstalecké hnutie al-Šaháb obviňuje z mrzačenia a zabíjania detí.
Istý pokrok OSN vlani zaznamenala v snahe zabezpečiť prepustenie detských vojakov. Uviedla, že sa jej nedávno potvrdilo prepustenie 1843 maloletých, ktorých naverbovala za svojich vojakov Zjednotená komunistická strana Nepálu - maoistická.
Z každoročného zoznamu porušiteľov práv detí boli vyškrtnuté Národnooslobodzovacie sily v Burundi, ktoré prepustili na slobodu všetkých detských vojakov a pomohli im vrátiť sa k ich rodinám.