V ČSSD pred voľbami stúpa nervozita. Môže sa jej stať to, čo slovenskému HZDS v roku 1998.
ČSSD vyhráva voľby, ale odchádza do opozície. Po dlhých a zložitých rokovaniach sa jej nepodarilo dohodnúť sa na vláde s menšími pravicovými stranami. Odmietali, aby sa premiérom stal jej líder Jiří Paroubek.
Scenár, ktorý hrozí českým socialistom, je pre nich nočnou morou. V strane preto údajne vzniká plán, ako sa mu vyhnúť. Jej oficiálny kandidát na premiéra by sa stiahol výmenou za prezidentskú funkciu v roku 2013. V piatkovom vydaní o tom píše denník MF Dnes.
Problém Paroubek
Hoci všetko môže dopadnúť inak, tento scenár nie je vylúčený. A ČSSD je nervózna.
Podľa niektorých prieskumov by totiž na vládu s komunistami nemala dosť hlasov, veľkú koalíciu vylučuje ona aj ODS. V takom prípade by sa musela strana uchádzať o priazeň malých strán ako TOP 09 a Veci verejné.
A tie majú s Paroubkom problém. „Nebránim sa spolupráci so sociálnymi demokratmi, ale s dnešným vedením strany to nie je možné,“ citovala MF Dnes šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Paroubek podľa neho neplní dohody. Líder Vecí verejných Radek John zase tvrdí, že šéf ČSSD je politický dinosaurus, ktorého treba nahradiť.
Koľko Čechov chce, aby odišli z politiky? Vojtěch Filip, KSČM: 45 % Jiří Paroubek, ČSSD: 40 %
Karel Schwarzenberg, TOP09:
29 % Petr Nečas, ODS: 29% Zdroj: Prieskum Median, MF Dnes
Obe strany sa do parlamentu dostanú takmer určite – v prieskumoch majú okolo 10 percent.
Ďalšou prekážkou v Paroubkovej ceste k premiérskemu kreslu je verejná mienka. Podľa prieskumu, ktorý si MF Dnes objednala od agentúry Median, chce jeho odchod z politiky až 40 percent Čechov. U lídra ODS Petra Nečasa je to 29 percent.
Šéf ČSSD priznal, že by chcel vládu s menšími stranami. Odmietol však, aby rozhodovali o tom, kto bude na čele ČSSD.
Politológ Bohumil Doležal nepovažuje scenár, o ktorom píše MF Dnes, za pravdepodobný. V radoch ČSSD totiž nevidí silné osobnosti, ktoré by mohli Paroubka zastúpiť. „Na každom, koho tam postavia, bude vidno, že je náhradou,“ hovorí Doležal.
Politológ však upozorňuje, že scenár, o ktorom píše MF Dnes, je „výraz volebného nepokoja v ČSSD“.
Kritika zvnútra
„Ľudí, ktorí Paroubka neváhajú kritizovať, v ČSSD veľa nie je,“ hovorí Doležal. Medzi takých podľa Doležala patrí napríklad podpredseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
V poslednom čase Zaorálek pritvrdzuje. Vyslovil sa napríklad proti predsedovmu rozhodnutiu nekomunikovať s časťou denníkov a časopisov.
Osvojil si aj kritiku exministra zahraničia a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Ten nevie ČSSD odpustiť, že vlani sa snažila podmieniť predĺženie českej misie v Afganistane zrušením poplatkov v zdravotníctve. Rovnako hovorí aj Zaorálek, kandidát na šéfa diplomacie. „V tomto spojení to bol extrém. Bolo to na hrane. Mne sa to príliš nepáčilo,“ priznáva Zaorálek pre SME.
Zaorálek sa Paroubka nechystá nahradiť. Jeho rétorika však môže odrážať situáciu v ČSSD.
Autor: Z Ostravy od nášho redaktora Pavla Szalaia