PRAHA. Niekoľko členov vlády nominovaných za ODS sa údajne pokúša zamiešať kartami pri novom vymenovaní vedenia Akreditačnej komisie. V čele Akreditačnej komisie, ktorá vydáva posudky pre študijné vysokoškolské programy, stojí Vladimíra Dvořáková.
Práve jej zásluhou sa vlani na svetlo sveta dostal najväčší škandál na akademickej pôde od roku 1990 komisia odhalila, že na Právnickej fakulte v Plzni sa celé roky takmer rozdávali tituly, pričom medzi privilegovanými bolo mnoho politikov, predstaviteľov polície a justície.
Podľa českých Hospodářskych novín odchod Dvořákovej, respektíve jej nezvolenie na nové funkčné obdobie, v tichosti požadujú traja vplyvní členovia vlády nominovaní za ODS: minister obrany Martin Barták, ministerka spravodlivosti Daniela Dvořáková a neoficiálny šéf rezortu zdravotníctva, námestník Marek Šnajdr.
Skupinke údajne vadí, že Dvořáková dlhodobo verejne komentuje dianie, respektíve vyšetrovanie diania na plzenskej Právnickej fakulte.
Rozhodne sa po voľbách
Trecie plochy malo vo štvrtok odstrániť rokovanie na ministerstve školstva, k zhode však údajne nedošlo. V rámci pripomienkového konania výhrady k Dvořákovej uviedli štyri ministerstvá.
Akreditačná komisia je samostatným orgánom, ale právo navrhovať jej vedenie má ministerstvo školstva. Ako dnes pre TASR spresnil tlačový odbor tohto rezortu, vláda by o tom, kto ďalej povedie Akreditačnú komisiu, mala rozhodovať už v pondelok 31. mája, teda bezprostredne po volebnom víkende.
Situácia je nejednoznačná, pretože zotrvanie Dvořákovej podporujú nominanti ČSSD a podporu má aj u nového lídra ODS Petra Nečasa či exministra spravodlivosti Jiřího Pospíšila. Ten je novým dekanom Právnickej fakulty a jeho kroky smerujúce k náprave chýb z minulosti Dvořáková chválila.
Do prípadu údajného nátlaku na ukončenie angažmán Vladimíry Dvořákovej sa už vložil aj šéf českých socialistov Jiří Paroubek. Listom sa obrátil na premiéra Jiřího Fischera a požiadal ho, aby sa Dvořákovej osobne zastal a ocenil tak, že "mala odvahu ukázať na spoločenské zlo".
Vladimíra Dvořáková v súvislosti s minulým dianím na právach v Plzni hovorila dokonca o zločinnom spolčení. Medzi desiatkami tzv. rýchloštudentov, ktorí za príliš krátku dobu získali bakalárske, magisterské a doktorské tituly, sú aj súčasný starosta Prahy-5 Filip Jančík (ODS) či starostka Chomutova Ivana Řápková (ODS). V prípade Řápkovej chýba na fakulte index, diplomová práca a dôveru nevzbudzuje ani to, že starostka si nevedela spomenúť ani na svojich spolužiakov a vyučujúcich. Správne konanie, na konci ktorého by malo byť odňatie titulu, hrozí desiatkam absolventov plzenských práv.