NEW YORK. Nemecko zadržalo dvoch mužov podozrivých z toho, že získavali technológie pre ruský reaktor v Iráne. Rusko preto podalo sťažnosť komisii Bezpečnostnej rady OSN, ktorá sa zaoberá dodržiavaním sankcií voči Iránu. Informovala o tom v noci nadnes tlačová agentúra Reuters.
Spor zvýrazňuje priepasť medzi krajinami ako Čína a Rusko, ktoré pokračovali v obchodovaní s Iránom napriek trom kolám sankcií OSN, a západnými mocnosťami, ktoré možnosti obchodovania stále viac obmedzujú.
Obchodníkov zajali colníci na letisku v Nemecku pre podozrenie z porušenia zákazu vyvážania technológií, ktoré možno použiť tak na mierové, ako aj vojenské účely do Iránu. Vyhlásil to diplomat, ktorý si neželal byť menovaný.
Muži sú Nemci pracujúci pre nemeckú firmu. Mali vystupovať ako zástupcovia ruského reaktora Búšehr v Iráne, ktorý sa má otvoriť v auguste.
Prvá rezolúcia o sankciách OSN voči Iránu z roku 2006 nezahŕňala technológie pre reaktory používajúce ľahkú vodu, ktorú využíva aj Búšehr. Sú totiž menej nebezpečné pri výrobe jadrových zbraní v porovnaní s reaktormi s ťažkou vodou.
Avšak vnútorné smernice Európskej únie o implementovaní sankcií OSN voči Iránu sú prísnejšie a reaktor Búšehr zahŕňajú, čo bol aj dôvod prečo Nemecko mužov zajalo, informovali diplomati oboznámení s prípadom.
"Je to dovolené v rámci pravidiel OSN, avšak nie v rámci pravidiel EÚ - možno si to Rusko neuvedomovalo," povedal európsky diplomat.
Náčrt nového plán OSN, ktorý v utorok koloval medzi členmi Bezpečnostnej rady, navrhoval mierne rozšírenie sankcií voči Iránu za to, že odmieta zastaviť obohacovanie uránu.
Desaťstranový návrh, na ktorom sa po dlhých mesiacoch rokovaní dohodli USA, Británia, Francúzsko, Nemecko, Čína a Rusko, sa zameriava na iránske banky. Takisto požaduje kontroly plavidiel podozrivých z prepravy nákladu súvisiaceho s iránskym jadrovým a raketovým programom.