Prvé primárky novej volebnej sezóny v USA naznačili, že podpora od Obamu nemusí byť práve výhodou.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Po novembrových voľbách môže prísť do Washingtonu nová politická krv. Američania majú súčasných politikov plné zuby.
V takom tóne americké médiá interpretujú prvý väčší volebný utorok tohtoročnej volebnej sezóny, ktorá skončí novembrovými hlasovaním do Kongresu. Američania v troch štátoch vyberali v primárkach, koho si želajú, aby za ich stranu bojoval v novembrových voľbách o kreslo v Snemovni reprezentantov, prípadne v Senáte. A dlhoroční politici, ktorých podporovali lídri strán, utrpeli porážku.
„Utorkové výsledky boli doteraz najsilnejší indikátor hnevu voličov, ktorý ovplyvňoval politickú klímu celý rok,“ napísal denník Washington Post.
Sestak. Budúci senátor so slovenskými koreňmi?
Jedným z hrdinov utorkovej noci je Joe Sestak (58). Ako je už podľa jeho mena možné tušiť, jeho korene siahajú na Slovensko. Jeho dedo pochádzal z dediny Dolné Lovčice pri Trnave a do Pennsylvánie prišiel v roku 1922. Ako trojročný ho nasledoval aj Sestakov otec.
Tento demokrat z Pennsylvánie z novembrového súboja odstavil jedného z najdlhšie slúžiacich amerických senátorov Arlena Spectera. Osemdesiatročného politika, ktorý minulý rok prekvapujúco prešiel od republikánov k demokratom, podporoval Barack Obama aj iní demokratickí lídri.
Napriek ťažkým váham, ktoré za ním stáli, sa ľudia rozhodli podporiť Sestaka. „Takto vyzerá demokracia - víťazstvo ľudí nad vrchnosťou, nad statusom quo, dokonca nad Washingtonom D. C.,“ povedal vyslúžilý námorný admirál a súčasný kongresman vo svojej víťaznej reči. Ani v ďalších primárkach v Arkansase úradujúca senátorka podporovaná Obamom vyhrať nedokázala - rozhodne sa v druhom kole.
Víťazstvo Tea party
Hnev ľudí proti súčasným politikom ucítili aj republikáni. V primárkach v Kentucky jasne prehral kandidát so silnou podporou vedenia strany. Porazil ho očný chirurg a začínajúci politik Rand Paul (47), syn známeho libertariánskeho kongresmana a kandidáta na prezidenta z roku 2008 Rona Paula. Patrí medzi lídrov konzervatívneho ľudového hnutia Tea Party (Čajová párty), ktoré odmieta silnú vládu Washingtonu a zadlžovanie krajiny. „Prišli sme, aby sme vzali späť vládu,“ povedal víťaz.
Dobrá správa pre demokratov prišla z jedného obvodu v Pennsylvánii. V doplňujúcich voľbách po smrti kongresmana tu uvoľnené miesto získal demokrat. Tento obvod pritom v roku 2008 volil republikána Johna McCaina. Pre nepopularitu vlády mnohí očakávajú, že na jeseň sa Kongresu zmocnia republikáni. Pennsylvánčania naznačili, že to nemusí byť také jasné.