NEW ORLEANS. Rúra na odsávanie ropy zavedená na dno Mexického zálivu už dokázala denne zachytiť približne 318.000 litrov ropy, uviedla dnes tlačová agentúra Reuters.
Uvedený objem predstavuje zhruba 40 percent množstva suroviny, ktoré z poškodeného vrtu uniká do mora, informoval britský energetický koncern BP.
Pokrok pri likvidácii ropnej katastrofy v Mexickom zálive pozorne sleduje americká vláda, rovnako ako aj obyvatelia dotknutých oblastí. Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu zaujala tvrdý postoj voči BP a ďalším zaangažovaným spoločnostiam.
Ochrancovia prírody varovali, že ropná škvrna sa môže prejaviť horšie ako nešťastie tankera Exxon Valdez pri pobreží Aljašky v roku 1989 a priniesť ekologickú a ekonomickú katastrofu do oblasti Mexického zálivu.
V letovisku na ostrove Key West pri Floride sa našli kúsky dechtu. Boli dané na analýzu, aby sa zistilo, či pochádzajú z miesta úniku ropy.
Kvôli zväčšujúcemu sa dopadu ropnej škvrny na životné prostredie už Spojené štáty takmer zdvojnásobili zónu so zákazom rybolovu. Rozšírili ju na 19 percent amerických vôd v zálive.
Nálezy zvyškov ropy a kúskov dechtu hlásili z amerických štátov Louisiana, Alabama a Mississippi. Nad Mexickým zálivom preletela v noci nadnes Medzinárodná vesmírna stanica (ISS). Veliteľ stanice Oleg Kotov konštatoval, že ropná škvrna vyzerá "naozaj hrozivo". Energetický koncern BP oznámil, že na náklady spojené s odstraňovaním následkov ropnej katastrofy už vynaložil 625 miliónov dolárov (zhruba 492,16 milióna eur). Podľa analytikov sa náklady môžu vyšplhať na miliardy.
Americká vláda narazila na politický odpor pri predkladaní zákona, podľa ktorého by ropné spoločnosti mali pri podobných nešťastiach viac platiť.
Návrh príslušného zákona v utorok neuspel v Kongrese. Prekladatelia navrhovali, aby ropné spoločnosti museli v budúcnosti hradiť hospodárske škody, spôsobené ropnou katastrofou, až do výšky desiatich miliárd dolárov (približne 7,8 miliardy eur).
Doterajšia zákonom stanovená horná hranica bola 75 miliónov dolárov. Zámer už po druhý raz zablokovali republikáni s tým, že ide o sumu stanovenú podľa ľubovôle a predstavovala by nebezpečenstvo pre menšie firmy.
Obama vyslovil sklamanie nad blokádou v Kongrese. Upozornil, že ak sa zákon neprijme, mohlo by to byť pri ďalších nešťastiach ohrozením daňových poplatníkov. Vyzval republikánov na "nadstranícke úsilie", informovala agentúra DPA.
Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Odvtedy znečistí Mexický záliv denne najmenej 700 ton ropy, pričom odhady sa rôznia. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí.
Únik môže znovu ohroziť populáciu pelikána hnedého v Louisiane
Populáciu pelikána hnedého, ktorý je znázornený aj v znaku amerického štátu Louisiana, znovu ohrozila explózia vrtnej súpravy v Mexickom zálive. Uviedla to dnes tlačová agentúra AP.
Po výbuchu ropnej plošiny unikajú do mora milióny galónov ropy. Pre vodné vtáctvo sa situácia zhoršila. Pelikány hnedé však boli považované za zraniteľné už aj predtým. Iba v novembri ich vyškrtli z amerického federálneho zoznamu ohrozených druhov.
Pelikány sa pri hľadaní potravy ponárajú pod hladinu, takže kvôli znečisteniu ropou sú obzvlášť vystavené riziku. Mohli by konzumovať ryby zasiahnuté ropou a kŕmiť nimi mladé.
Okrem toho by perie pelikánov mohlo nasiaknuť ropou, čo spôsobí podchladenie alebo utopenie vtákov. Surovina, unikajúca z poškodeného vrtu v Mexickom zálive, ohrozuje ekologicky citlivé oblasti pobrežných štátov USA, delty riek, bariérové súostrovia a život v mori.
tasr