BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Vláda Viktora Orbána vznikne budúci týždeň. Tento víkend predloží parlamentu svoj vládny program, od utorka o ňom budú poslanci diskutovať. „V sobotu 29. mája by mali premiér a jeho ministri v parlamente zložiť slávnostný sľub,“ povedal včera predseda parlamentného klubu Fideszu János Lázár.
Nový parlament ovládaný Fideszom si krátko na to, 4. júna, pripomenie výročie trianonskej mierovej zmluvy, ktorá zavŕšila rozpad historického Uhorska. Stane sa tak na návrh predsedu parlamentu Pála Schmitta z Fideszu, informovala strane blízka spravodajská televízia Hír TV.
Jobbik útočí na Fidesz
Krajne pravicový Jobbik včera tiež predložil svoj prvý parlamentný návrh, ktorý sa týka Trianonu. Chce, aby sa jeho výročie stalo národným pamätným dňom a aby sa podľa vzoru pamätného dňa holokaustu stalo súčasťou vyučovania v školách.
Extrémisti ihneď Orbánovmu Fideszu vytkli nedostatok odvahy na presadenie takéhoto pamätného dňa. „Nespochybňujme si navzájom svoje odhodlanie, dobrú vôľu voči Maďarom za hranicami, snahu pomôcť a zjednotiť národ. Rozdiel je v metódach,“ bránil Fidesz poslanec spriaznenej kresťanskodemokratickej strany Péter Harrach.
Celkovo predložila Orbánova strana od piatkovej ustanovujúcej schôdze parlamentu 12 zákonov a návrhy troch parlamentných rozhodnutí. Najväčšiu diskusiu však vyvolalo politické vyhlásenie o systéme národnej spolupráce, ktorú parlamentným stranám v piatok predložil na schválenie budúci premiér Orbán.
Vyhlásenie označuje aprílové voľby za revolúciu a odsudzuje vývoj posledných dvadsiatich rokov od pádu komunizmu. Orbán v ňom oznamuje zavedenie nového politického systému, nazývaného „systémom národnej spolupráce“.
Jobbik Fidesz chváli
Vyhlásenie si z ostatných parlamentných strán získal určité sympatie len v Jobbiku. Jeho poslanec Tamás Gaudi-Nagy〜 napríklad na zasadaní ústavnoprávneho výboru parlamentu povedal, že mu Orbánovo vyhlásenie pripomína medzivojnový fašistický systém v Taliansku. Podľa serveru index.hu to Gaudi-Nagy myslel ako pochvalu. Lázár si však takéto porovnanie rozhodne vyprosil.
Socialisti predložili vlastný variant Orbánovho vyhlásenia, v ktorom Fideszu pripomenuli, že získal len necelých 53 percent hlasov odovzdaných v prvom kole volieb. Naopak 47 percent voličov dalo hlas iným stranám. (Dvojtretinovú väčšinu v parlamente Fidesz získal vďaka väčšinovým prvkom volebného systému.) Chceli tiež v texte zakotviť zmienku o mnohofarebnej demokracii.
Strana Politika môže byť iná Fideszu vytýkala, že neobjasnil, čo vlastne chce s maďarským demokratickým zriadením urobiť.