Agentúrny text sme o 20:20 nahradili autorským článkom SME.
BUDAPEŠŤ. Víťaz aprílových maďarských volieb Fidesz v pondelok predložil novému maďarskému parlamentu zákon o dvojakom občianstve. Jeho prijatie bude pri dvojtretinovej väčšine Fideszu v parlamente len formalitou.
Slovenská vláda na údajné bezpečnostné riziko reagovala zvolaním Bezpečnostnej rady na utorok ráno tak, ako to premiér Robert Fico ohlásil už minulý týždeň.
Občianstvo sa má po novom udeľovať na základe individuálnej žiadosti každému, kto vie dokázať, že má maďarských predkov a ovláda jazyk. Musí mať čistý trestný register a udelenie občianstva nesmie ohroziť verejnú ani národnú bezpečnosť Maďarska.
Odvolávka na rok 1886
Návrh je v podstate novelizáciou platného maďarského zákona o štátnom občianstve. Krajania zo susedných štátov podľa neho mohli získať maďarské občianstvo už teraz jednoduchšie než žiadatelia inej národnosti. Podmienkou však doteraz bolo, aby žili v Maďarsku. Táto podmienka by teraz odpadla.
„Štát na základe svojej suverenity slobodne rozhoduje o pravidlách získavania svojho občianstva,“ píše sa v maďarskom návrhu.
Podľa odôvodnenia nie je takáto právna úprava v maďarskom právnom poriadku novinkou, podobné ustanovenie o zjednodušenom udeľovaní občianstva pre krajanov žijúcich mimo vtedajšieho Uhorska poznal už zákon z roku 1886.
Vicepremiér Zsolt Semjén minulý týždeň hovoril, že by vybavenie žiadosti malo trvať asi tri mesiace. Zákon má vstúpiť do platnosti už v deň svätého Štefana (20. augusta), čo je najvýznamnejší maďarský štátny sviatok.
Uplatňovať sa bude až od 1. januára budúceho roku. V dôvodovej správe sa píše, že rozhodnutie parlamentu o maďarskom štátnom občianstve je podľa medzinárodného práva nespochybniteľné.
Nespokojná Bratislava
S týmto nesúhlasí slovenská vláda, ktorá je pripravená ho spochybniť na všetkých európskych fórach a kritizuje, že Budapešť s Bratislavou nič nekonzultovala. Na protiopatreniach už pracujú naše ministerstvá vnútra, zahraničia a spravodlivosti.
Ako možnú protireakciu už premiér Robert Fico spomenul aj českú právnu úpravu, podľa ktorej môže český občan pri získaní iného štátneho občianstva prísť o to české.
„Ak pôjde o ochranu národnoštátnych záujmov a bude si to vyžadovať aj zmenu ústavy, tak sa o to pokúsime,“ povedal Fico v piatok.
SDKÚ ide na Orbána cez Brusel
Vedenie SDKÚ chce ovplyvniť Fidesz cez frakciu v europarlamente.
BRATISLAVA. Volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová a predseda strany Mikuláš Dzurinda chcú v utorok lobovať v Európskej ľudovej strane (EPP) v Európskom parlamente, proti zákonu o dvojakom občianstve a tomu, aby nemal neprijateľnú formu.
Tou je podľa Radičovej taký návrh, ktorý umožní voliť držiteľom občianstva nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku. Potom by SDKÚ bola ochotná uvažovať aj o prijatí sankcií, inak nie.
Radičová s Dzurindom majú rokovať s predsedom EPP Wilfriedom Martensom a viacerými poslancami. S predsedom Fideszu a maďarským premiérom Viktorom Orbánom rokovanie neplánujú. „S pánom Orbánom komunikuje predseda EPP na naše požiadanie,“ povedala Radičová. S ním osobne by podľa nej mal rokovať premiér Robert Fico.
Radičová sa domnieva, že váhanie Fideszu s predložením návrhu dvojakého občianstva mohlo súvisieť aj s diplomatickým tlakom, ktorý vyvinula aj ich strana na Maďarsko.
(mož, knm)
Fidesz chce znížiť počet poslancov na 211
Budúca vládna koalícia zostavená z hnutia Fidesz a Kresťansko-demokratickej ľudovej strany v pondelok predložila návrh zákona, ktorý hovorí o znížení počtu poslaneckých kresiel v maďarskom parlamente zo súčasných 386 na 211. Z toho 13 mandátov by malo byť určených špeciálne pre zástupcov menšín.
Fidesz chce okrem zníženia počtu poslancov čiastočne zmeniť aj volebný systém v Maďarsku. Ten zostane naďalej zmiešaný, regionálne kandidátky by však mali nahradiť celoštátne zoznamy kandidujúcich voličov.
Na schválenie novely volebného zákona budú musieť zo súčasných 386 poslancov zahlasovať dve tretiny z nich. Designovaná vláda budúceho premiéra Viktora Orbána však disponuje ústavnou väčšinou a s prijatím normy by teda nemala mať väčšie problémy.
V novom parlamente bude mať Fidesz 263 kresiel. Porazených socialistov, ktorí vládli krajine osem rokov, bude zastupovať 59 poslancov. Ďalších 47 kresiel obsadilo nacionalistické Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) a 16 mandátov získalo liberálne zoskupenie Politika môže byť iná. Jeden poslanec bude vystupovať ako nezávislý. Maďarský prezident László Sólyom počas ustanovujúcej schôdze formálne požiadal lídra Fideszu Viktora Orbána, aby prevzal post premiéra.
tasr