MOSKVA, PRAHA. Pred štvrťstoročím sa sovietsky prezident Michail Gorbačov pokúsil odnaučiť Rusov nekritickej láske k vodke, keď 16. mája 1985 uzrel svetlo sveta jeho výnos o posilnení boja s alkoholom a likvidácii domáceho pálenia liehovín.
Bola to podľa mnohých analytikov dokonca predzvesť rozpadu komunistickej veľmoci. Posledná protialkoholická kampaň v ZSSR mala za cieľ obmedziť spotrebu vodky na hlavu, namiesto toho sa Rusi vrátili k domácej výrobe liehovín.
Pili všetko Obrovským spôsobom sa zvýšila spotreba prakticky všetkého, čo v sebe obsahovalo aspoň stopové prvky alkoholu - voňaviek, čistiacich prostriedkov, dezinfekčných prípravkov. Ťažkosti pri zháňaní alkoholu občanov rozzúrili viac než neslobody v oblasti základných ľudských práv. Nedôvera más ku komunistickej vláde sa v dôsledku „suchého zákona“ vyšplhala na maximum.
Neúspešný boj Spojené štáty – tzv. Volsteadov zákon začal platiť v roku 1920, zakázal výrobu, predaj alebo dopravu alkoholu. Spotreba alkoholu neklesla, predával sa na čiernom trhu, Kanada – v roku 1898 v referende 51 percent ľudí podporilo zákaz, ktorý po prvej svetovej vojne postupne zrušili, severské krajiny – okrem Dánska dodnes predaj alkoholu obmedzujú, Poľsko - do roku 1990 sa dal alkohol v obchode kúpiť až po 13. hodine.
Presne pred 25 rokmi bola značne obmedzená výroba alkoholických nápojov i čas predaja v zariadeniach, kde boli pôvodne na predaj. Dôsledky boli tragické. Podľa spomienok doktora Anatolija Podorova sa zdravotnícke zariadenia zaplnili ľuďmi otrávenými nekvalitnými liehovinami.
V miestach, kde sa alkohol dal v obmedzenej miere kúpiť, vznikali dlhé nervózne rady, ľudia sa bili o možnosť uviesť sa do stavu bezvedomia, stáli i na rozlievané nápoje so starými čajníkmi a škatuľami od mlieka.
Gorbačov neuspel Ani Gorbačov, tvrdý bojovník za triezvosť, neuspel. Údajne k jeho odporu k alkoholu prispelo i to, že jeho švagor, brat manželky Raisy, bol ťažkým alkoholikom. Podporil dokonca vyklčovanie viníc či prudké zníženie príjmovej časti rozpočtu. Akcia sa však skončila neúspechom.
Národná pohroma dodnes V Rusku sa pilo a pije stále takzvaným severným štýlom, čo je označenie nadmiery spotreby alkoholu tvrdého a doma vyrábaného. Dodnes je alkohol príčinou zhruba polovice úmrtí mužov v produktívnom veku vrátane úrazov a otráv, i keď niekoľko predchádzajúcich rokov sa zdalo, že víno a pivo zvíťazia nad vodkou. Dnes každý Rus spotrebuje priemerne 15 litrov čistého alkoholu na osobu za rok.
„Kríza zvýšila spotrebu alkoholu nielen v Rusku,“ hovorí expert Vadim Drobiz. Pravidelne podľa neho pije 100 zo 142 miliónov Rusov.
„Alkoholizmus sa stal národnou pohromou,“ varoval prezident Dmitrij Medvedev. On i jeho predchodca Vladimir Putin chcú do roku 2020 znížiť spotrebu alkoholu na polovicu. Zaviedli minimálnu cenu za polliter vodky, zvýšili daň z alkoholu, snažia sa zaviesť zákaz jeho predaja v noci.
Zatiaľ bez veľkých úspechov. „Či bola vodka drahá, alebo lacnejšia, stále sa pila,“ hovorí pre ČTK Svetlana Šulepovová z moskovského múzea histórie vodky. Tá je pre Rusov národným symbolom, ktorého sa nemienia vzdať.