WASHINGTON. Informovali dnes o tom americké noviny New York Times.
Masa ropy je údajne až 16 kilometrov dlhá, šesť kilometrov široká a má výšku zhruba 100 metrov. V porovnaní s tým, čo možno vidieť na hladine, ide o "desivo veľké množstvo ropy v hĺbke", povedala biologička Samantha Joyeová z univerzity v Georgii.
Podľa morskej výskumníčky by masa mohla byť nebezpečná pre morské živočíchy. Už teraz v jej okolí klesol obsah kyslíka asi o 30 percent pod normál, čo je alarmujúce, povedala Joyeová. Príčinou vytvorenia zhluku ropy by mohlo byť použitie chemikálií, ktoré mali ropu rozložiť ešte pod hladinou. Tým sa však zabránilo, aby ropa vystúpila na povrch, mienia vedci.
Energetický koncern BP v sobotu pripustil, že najnovší pokus o odčerpávanie ropy priamo z miesta úniku zlyhal. Robotické ponorky mali zaviesť rúru do poškodeného potrubia na dne a odčerpávať ropu na loď. Firma je pod rastúcim tlakom politikov a verejnosti kvôli slabému pokroku, ktorý sa urobil na zastavenie environmentálnej katastrofy.
V hĺbke takmer 1,6 kilometra pod hladinou uniká do Mexického zálivu ropa, čo sa môže stať ekologickou a ekonomickou pohromou pre americké pobrežie. Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Odvtedy znečistí Mexický záliv denne najmenej 700 ton ropy, pričom odhady sa rôznia. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí.