SME

Protesty sa už zmenili na revolúciu

Thajské protesty sa začali v marci, keď ľudia žiadali vymeniť vládu. Už im to nestačí, chcú, aby sa zmenil politický systém.

(Zdroj: TASR/AP)

BANGKOK, BRATISLAVA. Skončí sa v Thajsku obdobie monarchie a zmení sa vládny systém? Aj o tom sa rozhoduje v uliciach hlavného mesta Bangkok. Základnou požiadavkou demonštrantov, ktorí do ulíc vyšli v polovici marca, síce bolo odstúpenie premiéra Abhisita Vetčačivu a podpora zvrhnutého expremiéra Tchaksina Šinavatru, no teraz ide o viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

FOTO - TASR/AP

Ľudia chcú sociálne zmeny Britský denník The Times píše, že súčasné protesty „červených tričiek“ pripomínajú triedny boj, v ktorom nižšia vrstva požaduje sociálne zmeny a koniec nadvlády royalistických elít. Ľudí trápia otázky prežitia, nielen meno budúceho premiéra. „Cena ryže stúpa a klesá, ale my na tom nikdy nezbohatneme,“ posťažoval sa pre Times protestujúci Nong Satthahit. Práve na nižšie vrstvy sa Tchaksin zameriaval, ako premiér im poskytol lacné pôžičky a zdravotnú starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Spor o Thajsko Ľudia v červených tričkách podporujú expremiéra Tchaksina, ktorého v roku 2006 zvrhla armáda. Po jeho úteku do exilu ho odsúdili za korupciu. Tchaksina podporuje najmä nižšia a stredná vrstva, prevažne z vidieka. Protesty trvajú od 14. marca, vláda 7. apríla vyhlásila stav pohotovosti. Cudzincom sa neodporúča v týchto dňoch cestovať do Thajska, na čo dopláca najmä cestovný ruch v krajine.

Nespokojní ľudia obsadili obchodné centrum mesta, kde si vytvorili tábor. Slová o potrebe zásadných zmien aj za cenu bojov s armádou tak znejú pri obchodoch so svetovými značkami – Apple, Sony či Prada. Prevládajú pritom čoraz radikálnejšie názory, uviedla Rachel Harveyová, ktorá pre BBC píše priamo z „červeného“ tábora.

Väčšinu v tábore však tvoria tisíce pokojne protestujúcich ľudí, často ide o rodiny aj s deťmi. Napriek výbuchom tvrdia, že sa nevzdajú, kým nedosiahnu zmenu.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO - TASR/AP

Ešte pred pár dňami to pritom vyzeralo, že protesty sa pomaly končia. Abhisit ponúkol rozpustenie parlamentu výmenou za koniec protestov, čo viacerí vodcovia demonštrácií najprv privítali. Všetko sa však zmenilo vo štvrtok, keď niekto strelil do hlavy generála Kchattiju Savasdipola, bojového lídra protestujúcich. Ten stále bojuje o život, no jeho šance sú malé.

Odvtedy mesto pripomína bojovú zónu. Počas víkendových bojov armáda zabila najmenej 30 civilistov, ktorí na ňu útočili spoza barikád. Vláda vyhlásila výnimočný stav, Abhisit v televízii avizoval rázne kroky silových zložiek, pričom odmietol s lídrami protestov rokovať.

Mnohé naznačuje aj ultimátum, ktoré vláda dala – ženy, deti a starší ľudia majú dodnes opustiť tábor. Ďalšie varovania už nemusia prísť, tábor demonštrantov môžeme napadnúť kedykoľvek, zdôraznila armáda.

SkryťVypnúť reklamu

Kráľ mlčí, je v nemocnici Krajina je na pokraji občianskej vojny, čo na to kráľ Pchúmipchón Adundét? Zatiaľ nič. Má totiž už 82 rokov, chatrné zdravie a v súčasnosti leží v nemocnici. Jeho prípadné vyjadrenie by mohlo zavážiť, keďže medzi ľuďmi má stále veľkú úctu. Je však otázne, či už nie je neskoro.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 065
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 584
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 199
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 440
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 613
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 276
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu