VALETTA. Aktivisti Greenpeace v sobotu vyhlásili, že pristúpia k "nenásilnej priamej akcii". Oznámili, že ich loď Rainbow Warrior dnes vypláva z Malty, aby viedla "vojnu" proti tomuto lovu.
"Politika a manažment rybolovu v našich oceánoch zlyhali a priviedli tuniakov modroplutvých na jednosmernú cestu k vyhynutiu. Tam, kde druhí zlyhali, bude Greenpeace konať," oznámil v sobotu aktivista Greenpeace Oliver Knowles na tlačovej konferencii na palube zmienenej lode. Povedal, že loď Rainbow Warrior pristúpi k akcii proti "jednej z najnezodpovednejších a najničivejších rybárskych operácií na svete".
Chcú zabrániť vyhynutiu
Greenpeace chce, aby sa lov na tuniakov modroplutvých ukončil s okamžitou platnosťou a namiesto neho sa vytvorili morské rezervácie, ktoré by zabezpečili prirodzenú obnovu ohrozeného druhu.
Sezóna lovu na tuniaky by sa mala skončiť 15. júna, ale môže to byť aj skôr, ak rybárske spoločnosti ulovia svoje povolené množstvá. Knowles povedal, že Greenpeace "chce dlhodobo udržateľný lov rýb. To, čo máme dnes v Stredozemnom mori, povedie k vyhynutiu tuniakov modroplutvých a to následne ohrozí zamestnanosť, pretože vo veľmi blízkej budúcnosti už nebude čo loviť."
Zákaz schvália najskôr o rok
Konferencia 175 účastníckych krajín Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi (CITES) v marci na stretnutí v katarskej metropole Dauha zamietla návrh, aby poskytla tuniakom modroplutvým najvyššiu úroveň ochrany, čo by prakticky znamenalo zákaz ich lovu.
Bez ohľadu na ich klesajúci počet EÚ zatiaľ nepodporila bezpodmienečný zákaz obchodu s týmito rybami. Európska "dvadsaťsedmička" sa síce v princípe dohodla na zákaze už v marci, ale bude čakať na závery medzinárodnej komisie. Medzinárodná komisia pre zachovanie atlantických tuniakov (ICCAT) bude rokovať na jeseň, pričom EÚ chce mať k dispozícii najnovšie závery o počtoch tuniakov. Zákaz by tak mohol vstúpiť do platnosti najskôr v máji 2011.