Po poslednej sérii teroristických útokov pribúda hlasov, že s odchodom amerických vojakov treba počkať.
BAGDAD, TEL AVIV. Američania údajne zvažujú, že spomalia odchod svojich vojakov z Iraku. Môže za to nestabilná politická situácia po marcových parlamentných voľbách a obavy z toho, že Iračania nedokážu zaistiť bezpečnosť. Dôkazom má byť pondelková séria teroristických útokov, pri ktorých zomrelo najmenej 119 ľudí. Bola to najhoršia bilancia v tomto roku.
O spomalení odchodu z Iraku agentúre AP povedalo viacero nemenovaných zdrojov, Pentagon však trvá na tom, že všetko ide podľa plánu. Ten predpokladá, že do konca augusta z Iraku odíde 42-tisíc z 92-tisíc amerických vojakov. Kompletný odchod, s výnimkou niektorých špecialistov, Washington a Bagdad stanovili na koniec budúceho roka. Hoci Američania oficiálne trvajú na pláne, čoraz častejšie zaznievajú obavy, čo bude s Irakom.
Dva a pol mesiaca po parlamentných voľbách Irak nemá vládu. Šiitská povolebná koalícia, ktorá by pri moci mohla udržať súčasného premiéra Núrího Málikího je podľa analytikov príliš krehká a všetko ešte komplikuje fakt, že volebné komisie stále nedokončili prepočítavanie hlasov v sporných okrskoch. Pre obvinenia z volebných podvodov stále nie je jasné, kto vo voľbách zvíťazil.
Nateraz to vyzerá, že Málikího porazil jeho sekulárny vyzývateľ Ijád Alláwí, ale len o dve kreslá v parlamente. Po ďalšom zrátaní hlasov sa všetko môže zmeniť.
Experti administratívy amerického prezidenta Baracka Obamu radia, aby zastavili pomoc Iraku, kým sa politické špičky nedohodnú na zostavení kabinetu.