PEKING, BRATISLAVA. Roľník, lekár, učiteľ, obchodník, nezamestnaný. Muži, ktorí v posledných týždňoch napadli deti v čínskych školách, pochádzajú z rôznych spoločenských vrstiev. Všetci však svoje problémy riešili rovnako brutálnym spôsobom: zaútočili na bezbranných, aby bolo čo najviac obetí a zaistili si tak pozornosť spoločnosti. Naposledy v stredu, keď muž s kuchynským sekáčikom na mäso zabil sedem detí.
Obete rozmachu
Spolu je to šesť útokov za necelé dva mesiace, pri ktorých zomrelo 15 detí. Tie len potvrdili čísla viacerých štúdií: dramaticky narastá počet kriminálnych činov, ktoré majú na svedomí ľudia s psychickými problémami. Mnohí experti ich označujú za obete ekonomického rozmachu Číny, ktorá nie je pripravená postarať sa o nich.
„Mnohých reformy v Číne zahnali do kúta a pretože spoločnosť nemá dobré ochranné mechanizmy, nemajú títo ľudia nijakú nádej,“ hovorí pre agentúru AFP Lin Chun z Psychologického inštitútu Akadémie vied v Pekingu. Hovorí, že vždy existovali sociálne rozdiely, „ale nikdy to nebolo také, ako dnes, keď ľudia bezočivo zbožňujú peniaze a s opovrhnutím pozerajú na chudobnejšie skupiny“. Pre mnohých ľudí je to stres, ktorý nevedia zvládnuť.
Ako pre 42-ročného lekára Čenga Min-šenga, strojcu zatiaľ najhoršieho útoku na školákov. V marci zabil pred školou osem detí, o pár týždňov neskôr ho popravili. Pred súdom vypovedal, že žil s 80-ročnou matkou v jednoizbovom byte, v lete spal preto na balkóne. Mal problémy s priateľkou i so šéfom v práci, tak odišiel, ale už si nedokázal nájsť iné zamestnanie.
Primálo lekárov
Čeng Ming-šeng sa nikdy neliečil. Minuloročná štúdia britského časopisu The Lancet odhaduje, že v Číne je 173 miliónov ľudí s psychickými problémami, ale len deväť percent z nich vyhľadalo lekársku pomoc. Asi 250-tisíc Číňanov s depresiami spácha každý rok samovraždu.
Tí, ktorí majú problémy, sa ani nemajú na koho obrátiť. Na 100-tisíc pacientov pripadajú ani nie dvaja psychiatri. A tí sa často starajú o pacientov, ktorí ich pomoc nepotrebujú. Sú to kritici režimu, ktorých strana nechá zatvoriť na psychiatriu.
Prečo útokov pribúda, čínski novinári nesmú riešiť. V čase svetovej výstavy Expo v Šanghaji nie sú negatívne správy vítané. I každá kritika na internete zmizne. Ako príspevok populárneho blogera Han Hana. „V spoločnosti, ktorá nemá nijaký ventil, sa stali vraždy jej naj〜slabších členov jediným ventilom,“ napísal.