ANKARA. "Vyšší volebný výbor jednomyseľne rozhodol, že hlasovanie sa uskutoční 12. septembra," uviedol hovorca pre novinárov. Rozhodnutie nepoteší vládu, ktorá chcela, aby sa referendum konalo v skoršom termíne.
Turecký prezident Abdulláh Gül podpísal v stredu sériu kontroverzných ústavných zmien, ktoré obmedzia moc armády, posilnia parlament a rozšíria občianske práva. Vládou navrhované ústavné zmeny odhlasoval parlament minulý týždeň. Hoci nezískali dvojtretinovú väčšinu potrebnú pre ich okamžité prijatie, získali dosť hlasov na to, aby bolo možné vypísať o otázke referendum.
Napriek odporu opozície hlasovali tureckí poslanci za zmenu 27 článkov ústavy z roku 1982. Reformu iniciovala konzervatívna vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), podľa ktorej novela ústavy zlepší demokratické štandardy v Turecku a urýchli vstup krajiny do EÚ. Opozícia sa obáva, že AKP získa kontrolu aj nad inštitúciami, ktoré pod je vplyv doteraz nespadali. Obáva sa tiež ohrozenia sekulárneho systému v Turecku, keďže AKP má silné islamské korene. Opozícia avizovala, že zmeny napadne na ústavnom súde.