DŽALALABAD. Stovky Afgancov protestovali dnes proti popravám a zlému zaobchádzaniu s afganskými utečencami v Iráne.
"Chceme, aby sa skončilo s popravami Afgancov. Očakávame, že Irán prestane so zlým zaobchádzaním s Afgancami," vyhlásil jeden z rečníkov. Vďaka prítomnosti polície sa účastníci protestu rozišli bez násilností.
V Iráne žijú milióny afganských utečencov, ktorí sa tam uchýlili počas sovietskej okupácie v 80. rokoch a občianskej vojny v nasledujúcom desaťročí.
Iránske úrady v poslednej dobe obesili viacerých Afgancov, usvedčených z pašovania drog. Niektoré správy hovoria o desiatkach popravených v priebehu uplynulých týždňov, čo vyvolalo v Afganistane vlnu rozhorčených protestov.
Ďalšie stovky Afgancov údajne čakajú v Iráne na popravu a niekoľkých islamská republika deportovala naspäť do vlasti.