SME

Britov čaká Cameronova éra. S liberálmi

Ostrovná krajina sa učí, čo je to kompromis. Vládu prvýkrát od druhej svetovej vojny tvoria dve strany.

Nový premiér David Cameron (vpravo) a vicepremiér Nick Clegg si na prvej tlačovke rozumeli.Nový premiér David Cameron (vpravo) a vicepremiér Nick Clegg si na prvej tlačovke rozumeli. (Zdroj: SITA/AP)

Britskí konzervatívci sa konečne chopili vlády. Nie sú v nej sami a čakajú ich nepopulárne opatrenia.

LONDÝN, BRATISLAVA. Britský parlament bol v minulom storočí zablokovaný len štyrikrát. A väčšinou to viedlo k predčasným voľbám.

Kľúčové posty David Cameron (43), premiér. Skôr ako k Margaret Thatcherovej má líder konzervatívcov bližšie k bývalej hviezde labouristov. Nazval sa Blairovým dedičom, svoju stranu posunul k stredu. Nick Clegg (43), vicepremiér. Šéf liberálnych demokratov je medzi britskými politikmi výnimkou. Neprekáža mu viac Európskej únie ani imigrantov. Vďaka televízii sa stal hviezdou kampane. William Hague (49), minister zahraničia. Strana sii ho všimla ako 16­-ročného pre jeho školský prejav. Bývalý líder konzervatívcov (vzdal sa, keď ho vo voľbách prečíslil Blair). Chce „špecifickú britskú zahraničnú politiku“, prioritou je Afganistan. Liam Fox (48), minister obrany. V Konzervatívnej strane je populárny, v minulosti bol tieňovým ministrom zahraničia aj zdravotníctva. George Osborne (38), minister financií. Blízky Cameronov spojenec bude zrejme zosobnením škrtov, ktoré Britov čakajú. On tvrdí, že chce spravodlivejšie dane

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

pre chudobnejších a reformu bánk aj sociálneho štátu. Theresa May (53), ministerka vnútra, žien a rovnosti. Je historicky druhou ženou na čele tohto rezortu. Vďaka pozitívnej diskriminácii dostala na konzervatívnu kandidátku viac žien.

Nový britský minister zahraničia Wiliam Hague.

FOTO - SITA/AP

Nová britská vláda konzervatívcov a liberálnych demokratov tvrdí, že vydrží až do konca, teda päť rokov. Od druhej svetovej vojny je to vôbec prvá vláda, v ktorej má ministrov viac ako jedna strana. „Bude to ťažké a zložité. Ale verím, že spolu môžeme poskytnúť silnú a stabilnú vládu, ktorú naša krajina potrebuje,“ povedal premiér David Cameron v prvom prejave.

Ústupky, ústupky, ústupky

Jeho vláda má v britskom parlamente jasnú väčšinu. Konzervatívci síce minulotýždňové voľby vyhrali, bez liberálnych demokratov by ju však nedosiahli. Veľká pravicová a menšia stredoľavá strana päť dní dní rokovali a teraz tvrdia, že prekonali aj ideologické rozdiely. Chcelo to však kompromisy.

SkryťVypnúť reklamu

Konzervatívci pristúpili na referendum o zmene volebného systému. Jeho reforma je pre liberálnych demokratov prioritou aj preto, že ten súčasný ich ako malú stranu znevýhodňuje.

Liberálnym demokratom ustúpili aj v požiadavke na presne stanovenú dĺžku volebného obdobia. V jednej z najstarších demokracií sveta vyberal doteraz termín volieb šéf vlády. Nové pevne stanovené päťročné volebné obdobie už privítali aj ekonomickí analytici, prispeje to podľa nich stabilite.

Liberálni demokrati zasa súhlasili s obmedzením prílevu imigrantov z krajín mimo Európskej únie a zaviazali sa neprijať euro do roku 2015.

Za lojalitu v parlamente dostali liberálni demokrati až štyri ministerstvá, ich šéf Nick Clegg je podpredsedom vlády. Celkovo získa vládne posty takmer štvrtina z ich 57 poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Padajúca ekonomika

Premiér Cameron priznal, že jeho vláda je kompromis, ale tvrdil, že kľúčové prvky volebného programu konzervatívcov prežili. Vrátane zoškrtania šiestich miliárd libier štátnych výdavkov „vládneho odpadu“.

Program vlády

Vláda tento rok zníži svoje výdavky o 6 miliárd libier. O 50 dní pripraví núdzový rozpočet. Na banky uvalí novú daň, zvýši počet chudobných, ktorí neplatia daň z príjmu. Prijme obmedzenia na prílev imigrantov z krajín mimo EÚ. Euro neprijme. Ponechá jadrový arzenál. Volebné obdobie bude presne stanovené na päť rokov.

Boj s ekonomickou krízou a vysokým deficitom bude najdôležitejšou úlohou jeho vlády. Hneď v prvý plný deň vo funkcii si Cameron vypočul nepríjemnú štatistiku: nezamestnanosť síce zostáva na úrovni osem percent, pracuje však len 72 percent Britov, čo najmenej za posledných štrnásť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Labouristi vyberajú lídra „Keby som radil labouristom, povedal by som im, aby ich nechali vládnuť,“ povedal SME britský politológ Tim Haughton. „Budú musieť urobiť nepopulárne rozhodnutia a keď to bude vyzerať lepšie, labouristi sa môžu vrátiť. Medzitým si môžu vybrať nového lídra,“ dodal Haughton.

Gordon Brown v utorok večer spolu s funkciou premiéra rezignoval aj z postu lídra labouristov. Kým si strana nevyberie nového, povedie ju jeho zástupkyňa Harriet Harmanová. Favoritom je obľúbený exminister zahraničia David Miliband.

David a Samantha Cameronovci už bývajú na Downing Street 10.

FOTO - ČTK/AP

Cameron však verí, že jeho vláda vydrží. „Som si istý, že to, že sa zišli dve politické strany, aby vytvorili vládu, je pre Britániu nová éra. Teraz sa pustime do práce."

SkryťVypnúť reklamu

Na Downing Street prišiel s gitarou

Život novému britskému premiérovi zmenila manželka aj mŕtvy syn.

LONDÝN, BRATISLAVA. Nový britský premiér je údajne vzdialeným príbuzným kráľa Wiliama IV., ale práve aristokratické správanie nemá.

Keď sa v utorok večer sťahoval na Downing Street 10, v ruke mal puzdro od gitary.

Digitálny politik

Cameron je moderný a moderne rozpráva. Svojho o 16 rokov staršieho predchodcu Gordona Browna nazval „analógovým politikom v digitálnom veku“. Byť moderným v konzervatívnej strane chcelo odvahu. A jemu sa to podarilo – pod jeho vedením sa viac otvorila, posunula do stredu a politicky ozelenela. A hlavne – po 13 rokoch vyhrala voľby.

Mnohí hovoria, že z absolventa tradične elitných škôl ako Eton a Oxford urobila moderného muža jeho žena. Samantha Cameronová pracuje v luxusnej firme s papierovými potrebami, kde nakupujú celebrity.

SkryťVypnúť reklamu

Súcitný pravičiar

Cameron je „bezohľadne ambiciózny“, citovala BBC ľudí, ktorí ho poznajú. U konzervatívcov začal ako analytik a stúpal rýchlo. Vraj pracoval tvrdo a inteligentne.

Keď sa v roku 1990 rozhodol, že sa sám stane poslancom, chcel najprv získať skúsenosti mimo politiky. Sedem rokov pracoval pre komunikačnú firmu Carlton. „Chcel som ho presvedčiť, aby zostal v brandži, ale bol pevne presvedčený o návrate do politiky,“ povedal denníku Independent jeho šéf.

V roku 2001 sa stal poslancom, od roku 2005 šéfuje konzervatívcom. Nie nadarmo sa sám Cameron nazýva „moderným súcitným konzervatívcom“.

Prišiel o syna

Ten druhý prívlastok možno suvisí aj s osudom jeho prvého dieťaťa. Jeho šesťročný Ivan trpel od narodenia ťažkým postihnutím a vlani zomrel.

SkryťVypnúť reklamu

Oboje Camerona zasiahlo a zmenilo. Aj preto bulvárne denníky vyšli včera s titulkou ako pred svojou novou adresou na Downing Street 10 hladká bruško tehotnej manželky s textom „Baby, dokázali sme to“.

A aký je jeho vzťah k strednej Európe? Pozná ju ešte z čias železnej opony. Keď si počas štúdií zobral rok voľna na cestovanie, z Ďalekého východu sa domov vracal vlakom. Cez komunistickú Európu.

Pavol Szalai

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 817
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 306
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 896
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 795
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 412
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 331
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 205
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 1 939
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio.

Musia upustiť od sponzorovania teroristov, povedal minister.


TASR
Ilustračné foto

Streľbu v kaderníctve neprežili traja mladí ľudia.


TASR
Ilustračná snímka.

Muž sa podľa polície priznal.


TASR
Kontrarozviedka označila AfD za pravicovo-extrémistickú organizáciu.

Strana aktivitami ohrozuje demokratický poriadok v Nemecku.


TASR 21
SkryťZatvoriť reklamu