Fatimské zjavenie
13. mája 1917 – Panna Mária sa mala zjaviť deťom pastierov vo Fatime a povedať im tri tajomstvá,
1959 – pápež Ján XXIII. sa rozhodol tretie tajomstvo nezverejniť, potom aj Pavol VI.,
13. mája 1981 – neúspešný atentát na pápeža Jána Pavla II.,
2000 – Vatikán zverejnil tretie tajomstvo zjavenia.
FATIMA, BRATISLAVA. Výročie zjavenia Panny Márie, ktorá mala Portugalcom prezradiť tri tajomstvá, vo Fatime vo štvrtok poctí omšou pod holým nebom pápež, ktorý pripravoval výklad k jej dlhé roky utajovanému poslednému tajomstvu.
Benedikt XVI. si pripomenie pred stovkami tisíc pútnikov zjavenie Panny Márie 13. mája 1917 deťom pastierov a desiate výročie blahorečenia Francisca a Jacinty, dvoch z troch detí, ktoré mali zjavenie vidieť.
Zjavenie, ku ktorému sa spočiatku Vatikán staval skepticky, uznal za hodnoverné v roku 1930. Mali ho vidieť Jacinta a Francisco Martovci a najstaršia z detí Lucia Santosová, ktorá zomrela v roku 2005.
Dvaja ho nezverejnili Prvé z tajomstiev bolo obrazom pekla, druhé malo predpovedať druhú svetovú vojnu, pád Sovietskeho zväzu a obrátenie komunistického Ruska ku kresťanstvu. Na výklade dlho odkladanej tretej časti tajomstva, ktorá bola predmetom kníh aj špekulácií o predpovedi apokalypsy alebo satana v cirkvi, sa pápež Benedikt ako kardinál Joseph Ratzinger, vtedajší šéf Kongregácie pre náuku viery, sám podieľal.
Odhalenie tretieho tajomstva, o ktorom sa predpokladalo, že bolo príliš znepokojujúce, keďže ho odmietli zverejniť dvaja pápeži, bolo v roku 2000 pre mnohých sklamaním. Kardinál Joseph Ratzinger oznámil, že v ňom nie je nič apokalyptické a „neodhaľuje žiadne veľké tajomstvo“. Malo hovoriť o boji cirkvi a pápežov v 20. storočí za vieru a podľa populárnej interpretácie o neúspešnom atentáte na pápeža v roku 1981.
Vo vízii mal byť podľa Lucie Santosovej biskup v bielom – pápež, ktorý unavený kráčal hore kopcom ku krížu popri ruinách miest a mŕtvolách, ako aj ďalší kňazi, biskupi, rehoľníci a rehoľníčky aj laici. Vojaci do modliaceho sa pápeža na vrchole kopca strieľali z rôznych zbraní a zastrelili aj ostatných. Anjel zbieral krv mučeníkov.
Guľka z atentátu v korune Štátny tajomník Vatikánu kardinál Tarcisio Bertone podľa Catholic News Service povedal, že jedným z dôvodov, prečo tajomstvo v roku 2000 zverejnili, bolo, že ľudia šírili „absurdné teórie“ o katastrofických udalostiach alebo kacírstve na najvyšších miestach v cirkvi. Dodnes však existujú teórie, že Vatikán niečo zamlčal.
Fatimu mal v obľube pápežov predchodca Ján Pavol II., ktorý bol presvedčený, že atentátu v ten istý deň, ako sa malo objaviť zjavenie, v roku 1981 unikol vďaka pomoci Panny Márie z Fatimy. Guľka, ktorú doňho vystrelil Mehmet Ali Agca, je dnes v korune sochy Panny Márie v bazilike. Každoročne mesto, ktoré má asi 10tisíc obyvateľov, navštívia stovky tisíc pútnikov.
Pápež Ján Pavol II. bol vo Fatime niekoľkokrát a v roku 2000 blahorečil Francisca a Jacintu. Podľa amerického National Catholic Reporter sa Benedikt, na rozdiel od svojho predchodcu, pozerá na Fatimu „viac z teologického ako z mystického hľadiska“ a hlavným posolstvom je preňho „pokánie, pokánie, pokánie“, na ktoré mal vo vízii odkázať anjel.