RANGÚN. Vojenskí lídri v Barme (Mjanmarsku) odmietli prítomnosť zahraničných pozorovateľov na prvých voľbách za posledných 20 rokov, no požiadali o nešpecifikovanú spoluprácu zo strany USA, uviedli v stredu oficiálne médiá. Predstaviteľ Barmy vyzval Spojené štáty, aby "ukázali pozitívny prístup" k vojenskou chuntou organizovaným voľbám napriek tomu, že americký vyslanec Kurt Campbell pred nedávnou návštevou krajiny vyjadril vážne obavy.
Voľby v Barme sú vo všeobecnosti ostro kritizované a považované za snahu chunty udržať si moc v krajine. Campbell počas návštevy povedal, že predvolebná situácia v Barme vedie USA k názoru, že voľbám bude chýbať "medzinárodná legitimita". "Vyzvali sme vládu, aby otvorila voľby pre pozorovateľov, no dostali sme odpoveď, že krajina má dostatok skúseností s voľbami. Šéf volebnej komisie Thein Soe nám odvetil, že Barma nepotrebuje pozorovateľov." Podľa Soeho chunta "urobila opatrenia na zabezpečenie slobodných a spravodlivých volieb".
Campbell, odišiel z Barmy v pondelok po dvojdňovej návšteve krajiny, počas ktorej sa stretol s viacerými ministrami chunty ako aj s líderkou opozície Aun San Su Ťij. Bola to jeho druhá návšteva Barmy za posledných 6 mesiacov.
Na základe nového volebného zákona minulý týždeň rozpustili opozičnú stranu Národná liga za demokraciu (NLD) na čele s disidentkou Aun San Su Ťij, ktorá je v domácom väzení. Zákon totiž hovorí, že stranu nesmie viesť osoba, ktorá si odpykáva trest odňatia slobody. NLD sa preto rozhodla nezúčastniť na voľbách, ktoré by sa mali podľa prísľubov chunty konať ešte tento rok, pravdepodobne v októbri alebo novembri.
NLD vznikla v roku 1988. O dva roky neskôr strana zvíťazila v parlamentných voľbách, ktoré však boli pre ňu posledné. Vojenský režim vtedy odmietol odovzdať moc víťazovi a líderku strany uväznil. Su Ťij odvtedy strávila 14 rokov v domácom väzení. To jej v roku 2009 predĺžili o ďalších 18 mesiacov za nepovolenú návštevu Američana, ktorý preplával jazero pri stráženej rezidencii.