Tragický útok s nožom v čínskej škôlke skončil v stredu s deviatimi obeťami. Napriek posilnenej bezpečnosti po predošlých útokoch zahynulo sedem detí a dvaja majitelia škôlky v meste Chan-čong v provincii Šan-si na severozápade Číny. Išlo už o piaty takýto útok od marca tohto roku.
Útočník Wu Chuan-ming (48) použil podľa agentúry Nová Čína kuchynský sekáčik na mäso a zabil okrem detí aj dvojicu majiteľov škôlky - matku a syna. Zranených bolo 11 detí, dve z nich boli včera vo vážnom stave. Útočník po čine spáchal samovraždu vo svojom dome.
Neznámy dôvod útoku
Útočník podľa predstaviteľa regionálnej samosprávy Wu Siao-jena, ktorého cituje magazín Time, vlastnil dom, v ktorom mala súkromná škôlka prenajaté priestory.
Reuters cituje miestneho muža Čenga Siou-lana, že netuší, čo mohlo byť jeho motívom. „Nepočul som, že by bol mentálne chorý. Nebol ani chudobný," hovorí Siou-lan.
V krajine, kde môže väčšina rodín mať pre vládnu politiku iba jedno dieťa, sú útoky na deti o to bolestivejšie. Prvý spáchal lekár, ktorý zabil v marci osem študentov a piatich zranil. Po krátkom procese dostal trest smrti. Tvrdil, že konal v hneve po sklamaní v láske.
Reuters cituje čínskeho experta na vzdelávanie Janga Tung-pchinga z Pekinského technologického inštitútu, že podľa neho "správy o útokoch pomohli vytvoriť napodobňujúci efekt," a dodáva, že tieto činy sú dielom „duševne nestabilných" ľudí alebo takých, ktorí „cítia nenávisť voči spoločnosti".
Neliečené mentálne problémy?
Time naznačuje, že problémom môže byť prístup k liečeniu duševného zdravia. Útoky, v ktorých podľa Reuters zahynulo 18 ľudí, väčšina z nich detí, a viac než 80 bolo zranených, spáchali podľa Time muži v stredných rokoch, vždy boli sami a podľa miestnych médií aspoň traja z útočníkov mali v minulosti problémy s duševným zdravím.
Magazín cituje výskumy lekárskeho časopisu Lancet, že iba 5 percent z oslovených v štyroch čínskych provinciách, ktorí mali diagnostikovateľnú mentálnu chorobu, navštívilo lekára.