LISABON, BRATISLAVA. Katolíckej cirkvi najviac škodia hriešnici v jej vnútri a nie vplyvy zvonku. Takto nečakane otvorene pomenoval pápež Benedikt XVI. krízu v cirkvi v súvislosti so sériou pedofilných afér viacerých kňazov.
Novinárom to povedal v utorok v lietadle smerom do Portugalska. Naznačil tak odlišný postoj od iných predstaviteľov Vatikánu, ktorí obviňovali médiá z lynčovania cirkvi.
„Dnes najväčšou hrozbou pre cirkev nie sú vonkajší nepriatelia, ale hriechy v nej samotnej," povedal pápež. Cirkev sa podľa neho musí „znovu naučiť pokániu, prijať očistenie". Dodal, že „odpustenie nenahrádza spravodlivosť".
Pápež už v apríli hovoril o tom, že cirkev „ranili hriechy", hriešnici sa musia kajať a vinníci postaviť spravodlivosti. Sľúbil tiež efektívne opatrenia na ochranu mladých. Toto vyjadrenie však bolo najtvrdšie.
Katolícka cirkev čelila v posledných mesiacoch stovkám odhalených prípadov sexuálneho zneužitia kňazmi v Európe a ich krytia cirkevnými predstaviteľmi. V Írsku aj v Nemecku odstúpili viacerí kňazi.
Ekonomika podľa pápeža PROGRAM NÁVŠTEVY
Utorok: Omša v Lisabone, Streda: Stretnutie s premiérom, návšteva Fatimy, kde sa mala v roku 1917 zjaviť Panna Mária, Štvrtok: Omša vo Fatime pri 10. výročí blahorečenia dvoch detí, ktoré videli zjavenie. Piatok: Omša v Porte.
Benedikt včera prišiel na štvordňovú návštevu do prevažne katolíckeho Portugalska, ktoré bojuje s ekonomickými problémami, hovoriť o viere, hrozbe sekularizmu v Európe, ale aj o etike v ekonomike.
Očakáva sa, že tri omše v Lisabone, pútnickom meste Fatima a Porte navštívia státisíce ľudí.
„Prichádzam ako pútnik Panny Márie z Fatimy," povedal v utorok Benedikt v otváracej reči na letisku. Práve Fatima, kde sa mala v roku 1917 zjaviť Panna Mária, má byť jeho hlavnou zastávkou.
V Portugalsku, na rozdiel od Malty, kde bol pápež v apríli, nie sú známe prípady sexuálneho zneužitia kňazmi.
V krajine však v roku 2007 schválili zákon o umelom prerušení tehotenstva a nedávno parlament prijal aj zákon povoľujúci homosexuálne manželstvá, ktorý prezident môže vetovať.
V krajine s 10,6 milióna obyvateľov žije asi 84 percent katolíkov, no len dva milióny obyvateľov chodia do kostola pravidelne.
Príprava na ťažšie cesty Pápež má v Portugalsku, o ktorom sa mnohí domnievajú, že môže nasledovať Grécko na ceste ku krachu, hovoriť aj o hospodárskej kríze. Novinárom na ceste povedal, že finančná kríza a ohrozenie eura sú príležitosťou na oživenie „morálnej dimenzie" v ekonomike.
Podľa amerického týždenníka National Catholic Reporter je Portugalsko pre pápeža „nácvikom na zložitejšie návštevy", v júni na rozdelenom Cypre, v septembri v Británii so sekulárnou tradíciou, kde mu ateisti pohrozili pokusom o zatknutie, a v novembri v Španielsku.
Ratzinger pozná tajomstvo z Fatimy
LISABON, BRATISLAVA. Hlavnou pápežovou zastávkou má byť pútnické mesto Fatima (na snímke SITA/AP).
Príde sem na desiate výročie blahorečenia detí pastierov, ktorým sa tu 13. mája 1917 mala zjaviť Panna Mária a prezradiť im tri tajomstvá.
V prvom mal byť obraz pekla, v druhom vypuknutie druhej svetovej vojny, pád Sovietskeho zväzu a obrátenie komunistického Ruska na kresťanstvo.
Tretie tajomstvo oznámil Vatikán až v roku 2000, mal ním byť atentát na pápeža Jána Pavla II. v roku 1981. Informoval o ňom vtedajší šéf Kongregácie pre náuku viery Joseph Ratzinger, dnes pápež Benedikt XVI.
Špekulovalo sa, že časť tajomstva mohla byť zatajená a hovorilo sa v ňom o preniknutí satana do cirkvi alebo o zrode antikrista.
Ela Rybárová