BRATISLAVA. V sobotných voľbách zvíťazil Smer so 60 poslancami, na druhom mieste skončila pravicová koalícia so 40 poslancami. Po 25 kresiel získali Maďari a nezávislí kandidáti.
Tak by mohol vyzerať slovenský parlament, keby sme volili v rovnakom systéme ako Briti. Teda namiesto jedného volebného obvodu by sme ich mali 150 (takmer dvojnásobok okresov). Nevolili by sme strany, ale konkrétnych kandidátov, či už so straníckym preukazom, alebo bez. A do Národnej rady by sa nedostali tí, čo mali viac ako päť percent, ale len tí, čo získali najviac hlasov v obvode.
Len dve strany? Možno nikdy
Britský volebný systém však automaticky neznamená britské výsledky volieb. „Možno by systém dvoch strán nevznikol ani za štyri či osem rokov. Možno by nevznikol nikdy,“ hovorí politológ Marek Rybář z Univerzity Komenského.
Parlament by mohol byť rozdrobenejší, vláda by vznikala ťažšie.
Marek Rybář, Katedra politológie UK
Jedným dôvodom je, že v južných okresoch by zvíťazili maďarské strany. „Nedá sa tiež odhadnúť, či by sa SDKÚ a KDH spojili,“ vysvetľuje Rybář.
Podľa politológa by sa mohlo aj na Slovensku stať to, čo zažili po dlhom čase Briti: víťazná strana nezískala väčšinu.
„V parlamente by mohol byť veľký počet nezávislých poslancov. Keby kandidoval nejaký miestny vplyvný človek, mohol by poraziť aj veľké strany,“ myslí si Rybář. Podľa neho je dokonca možné, že do Národnej rady by sa nedostalo šesť strán ako v roku 2006, ale aj 15. „A každá by mala po dvoch poslancov,“ dodáva politológ.
Víťazstvo malých
Slovenská politika s britskými voľbami by tak mohla byť chaotickejšia ako dnes. „Parlament by bol ešte rozdrobenejší a vláda by sa skladala ešte ťažšie,“ upozorňuje politológ.
Zaujímavejšie by mohli byť kampane. „Strany by sa orientovali len na oblasti, kde majú šancu,“ hovorí britský politológ Tim Haughton.
Jednokolový väčšinový systém, aký má Británia, fungoval na Slovensku pred rokom 1989. Skutočná súťaž však neexistovala, všetci kandidáti boli komunisti.