PEKING, BRATISLAVA. Najprv pracoval pre čínsku vládu, neskôr proti nej. Minulý týždeň ušiel spolu s manželkou a štvorročnou dcérou cez Hongkong do Spojených štátov. „Útoky vlády na moju organizáciu a na mňa osobne boli čoraz tvrdšie. Mal som strach,“ povedal pre agentúru AFP známy čínsky bojovník za práva osôb nakazených vírusom HIV Wan Jen-chaj.
Wan (46) pracoval najprv na čínskom ministerstve zdravotníctva, v roku 1994 potom založil ústav Aj-č-sing, ktorý bojuje proti diskriminácii chorých na AIDS a poskytuje im právnu pomoc. Wanov inštitút odhalil v 90. rokoch nákazu asi 150-tisíc darcov krvi z provincie Che-nen, ktorých počas vládnej akcie infikovali vírusom HIV. Úrady vtedy Wana zadržali, ale po niekoľkých týždňoch prepustili.
Mimovládne organizácie berie komunistický režim v Číne ako hrozbu a viní ich z podrývania autority štátu. V marci sprísnil štát podmienky, za ktorých môžu mimovládne organizácie dostávať peniaze zo zahraničia, čo výrazne skomplikovalo ich fungovanie.
Posledné týždne sa tlak úradov na Wana stupňoval. Zakázali mu prednášať a zrušili oslavy výročia jeho inštitútu. Za jediný deň dostal niekoľko výhražných telefonátov. „Žil som v neustálom strachu,“ povedal Wan.
Pred troma rokmi odsúdil režim na tri roky väzenia iného známeho disidenta a bojovníka proti AIDS ChuŤia, minulý rok utiekla z krajiny ďalšia aktivistka Kao Jaoťie.
V Číne je podľa oficiálnych údajov 740-tisíc ľudí HIV pozitívnych. Od prvého prípadu v roku 1985 ich zomrelo na AIDS 50-tisíc. Neoficiálne údaje sú ešte vyššie.