OKLAHOMA CITY, BRATISLAVA. Vo vzduchu lietajú kusy striech, prevracajú sa autá, niektoré domy sú zrovnané so zemou, roztrhané elektrické vedenia spôsobujú výpadky prúdu, prerušené sú dodávky vody, sklá rozbíjajú krúpy veľké ako bejzbalové loptičky. Ľudia sa ukrývajú v podzemných bunkroch.
Nie je to výjav z nejakého hollywoodskeho apokalyptického filmu. To len v Spojených štátoch pokračuje sezóna tornád, ktorá si v pondelok vyžiadala päť ľudských obetí.
Američanov zabili trosky, ktoré na nich zhodil silný vietor.
Krútiaca sa smrť
Tornáda sa vyskytujú, azda s výnimkou Antarktídy, kde ich zatiaľ nik nepozoroval, po celom svete.
Najznámejšie sú však tie zo Spojených štátov, pretože vznikajú v relatívne husto obývanej oblasti. Nachádza sa medzi Skalnatými vrchmi a riekou Mississippi a na tejto prevažne rovinatej Veľkej prérii sa stretávajú studené a teplé prúdy z juhu a severu.
Práve pri ich kolízii, pri zrážaní sa rôzne smerujúcich vetrov, vznikajú krútiace sa veterné smršte, ktoré dosahujú rýchlosť až stovky kilometrov za hodinu. Ich ničivá sila pravidelne ohrozuje domy Američanov.
„Počujete iba, ako predmety narážajú do vášho domu,“ opisuje pre agentúru AP svoj zážitok Linda Suggová.
Ukrývala sa v dome, odborníci totiž odporúčajú skryť sa v pivnici či na najnižšom mieste domu – najlepšie pod zemou. Zranenia spôsobujú najmä trosky, ktoré silný vietor na ľudí strhne. Rovnako ako padajúce stĺpy či stromy.
Správanie konkrétnych tornád sa nedá presne predpovedať, odborníci na počasie však vedia odhadnúť, kedy budú tornáda vznikať. Takto verejnosť varovali už počas víkendu, napriek tomu si tohtoročné americké tornáda vyžiadali ďalšie obete. „Mali sme tu nebezpečné udalosti,“ povedal o tornádach David Barnes, šéf krízového tímu pre mimoriadne okolnosti v Oklahoma County. Podľa správ agentúr ostalo v oblasti 65tisíc domácností bez elektriny.
Najsilnejší vietor na Zemi
Vzdušný vír tornáda je pravdepodobne najsilnejším vetrom na našej planéte.
Jeho chochol môže byť široký pár, ale aj niekoľko stoviek metrov. V Spojených štátoch väčšina z nich vzniká medzi koncom zimy a letom, no najčastejšie a najsilnejšie tornáda vznikajú na jar, prípadne na jeseň, keď sa stretávajú chladný a horúci vzduch. Nie vždy ich vidno, niekedy ich prítomnosť naznačujú len trosky, ktoré krúžia vzduchom.
Tornáda pritom fascinujú vedcov i amatérov. Kým tí druhí ich naháňajú, často len pre zábavu, adrenalín a bez akýchkoľvek vedeckých úmyslov, odborníci sa ich snažia lepšie preskúmať. Slúžia im na to nielen radarové systémy, ale aj projekt Vortex2.
Prístroje rozmiestnené po celom území takzvanej cesty tornád – oblasti, kde sa najčastejšie v USA vytvárajú – majú zistiť, ako presne tornáda vznikajú a ako veľmi môžu byť pre ľudí nebezpečné.