PRIŠTINA, BRATISLAVA. Skorumpovaní politici a úradníci v Kosove sa „môžu začať potiť“. Sľubuje im to hlavný prokurátor misie Európskej únie v krajine Johan Van Vreeswijk.
Holanďan v rozhovore pre kosovský denník Koha Ditore potvrdzuje posledný trend - Európska únia v tejto balkánskej krajine v posledných mesiacoch začína bojovať proti korupcii. Najviac sa to prejavilo pri vyšetrovaní korupcie na ministerstve dopravy a telekomunikácií. Koncom apríla podnikol Eulex rozsiahle razie.
Minister na 55 rokov?
Hlavným podozrivým je samotný minister Fatmir Limaj. Prokurátor povedal, že podľa kosovských zákonov môže dostať 55 rokov väzenia. Potvrdil, že majú v rukách silné dôkazy.
Fatmir Limaj pritom patrí medzi najpopulárnejších politikov v krajine. „Vo voľbách v roku 2007 získal druhý najväčší počet hlasov zo všetkých politikov,“ hovorí Ismet Kryeziu, šéf mimovládneho Kosovského demokratického inštitútu.
Počas vojny patril medzi najvýznamnejších veliteľov kosovskej gerily UČK s prezývkou Oceľ. Po vojne ho dvakrát súdil medzinárodný súd v Haagu - obidva razy ho oslobodil. Keď sa vrátil domov, ľudia ho vítali ako hrdinu.
Jeho práca na ministerstve sa však viac spája s pochybnými tendrami. „Niektoré údaje mimovládok dosvedčujú, že väčšinu tendrov dostali ľudia s nejakým prepojením na ministra,“ povedal analytik.
Ide pritom o sektor, ktorý v Kosove expanduje. Krajina podľa portálu Balkaninsight za dva roky vybudovala tisíc kilometrov ciest, ministerstvo požiera desatinu rozpočtu Kosova. Buduje sa aj diaľnica v horách, ktorá krajinu spojí s Albánskom.
Na stope ďalších prípadov
„Kamarátšafty“ pri diaľničných tendroch pritom nemusia byť jedinými. Vreeswijk povedal, že sú na stope ďalších šiestich prípadov. Korupcia je v dvojmiliónovom Kosove rozšírená a považuje sa za jeden z najväčších problémov.
Analytik Kryeziu tvrdí, že Kosovo je označované v správach ako krajina „s krehkými inštitúciami a slabými mechanizmami proti korupcii. Nie je však výnimkou medzi susedmi v regióne“.